Po důležité výhře nad Plzní 2:1 a udržení prvního místa čeká Slavii výzva v podobě zápasu v Liberci. Sešívaní v posledních dvou venkovních zápasech remizovali s Teplicemi a podlehli Českým Budějovicím a dlouhodobě prokazují, že jsou mnohem silnější na domácí půdě. Na hřištích soupeřů získala Slavia z 33 možných bodů jen 17.

„Čeká nás hodně těžké utkání. Nesmíme se dívat na jejich poslední výsledky, protože zápas proti nám bude úplně jiný,“ říká trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Slavia v podzimním derby porazila Spartu 4:0
Návrat starých časů? Slavia a Sparta jsou favority na titul, Plzeň ztrácí tvář

Pro kouče Slavie bude duel na stadionu U Nisy velmi osobní – v Liberci totiž spolu s aktuálním trenérským týmem působil mezi roky 2015 až 2017. „Je to pro mě hodně speciální utkání, k Liberci mám stále hodně silné pouto a neustále sleduji jejich zápasy a fandím jim,“ přiznal před vzájemným duelem Trpišovský. Po zápase v Liberci čekají do konce základní části Slavii domácí duely Olomoucí, Bohemians a Hradcem, venku čeká sešívané Boleslav, klíčové derby proti Spartě a Baník Ostrava.

Zápasy pravdy

V aktuálně nejlepší ligové formě je bezesporu Sparta, která se v posledních utkáních prezentuje zábavným fotbalem, který doprovází spousta gólů. Letenští usilují o první mistrovský titul od roku 2014. k němu ale vede velmi trnitá cesta. „Chceme jít po stejné cestě. Ostatní mohou snít, jak to bude vypadat na konci sezony. Ale naším úkolem je hrát tak jako doteď,“ říká trenér Brian Priske.

Z trojice aspirantů v boji o titul má Sparta papírové nejtěžší los, zvláště program ve druhé půlce dubna je velmi zajímavý. Priskeho družinu čekají tři utkání pravdy v řadě – domácí derby se Slavií, venkovní bitva se Slováckem a zápas na Letné proti Plzni.

Utkání 23. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha, 11. března 2023, Ostrava. Fanoušci Sparty.
Kotel Sparty ruší bojkot. Klub připravil program pro fanoušky se zákazem vstupu

Největší vrásky na čele z aspirantů na titul mají aktuálně v Plzni. Západočeši od startu jarní části nasbírali pouze o bod více než aktuálně poslední tým ligy z Pardubic a rázem spadli z prvního místa na třetí.

Výhodný los? 

Svěřencům trenéra Michala Bílka ale může hrát do karet los. Kromě venkovního utkání na Spartě totiž Plzeň ve zbývajících sedmi duelech čekají tři týmy, které jsou aktuálně ve skupině o udržení (Teplice, Zlín a Ostrava), silní Bohemians čekají Viktoriány na domácí půdě.

Závěr základní části čeká dramatická zápletka, která může hodně poodhalit karty směrem k nadstavbě. Vítěz z prvního místa totiž bude disponovat nesmírně důležitou výhodou v podobě zápasů na domácí půdě se svými hlavními konkurenty.