Tlak spojený s třaskavou atmosférou tradičního klání je ovšem něčím, co ne každý fotbalista bez problémů ustojí. Není snadné nenechat se přehnaně vyhecovat či podlehnout nervozitě. Proto právě v pražském derby jsou u hráčů klíčové zkušenosti. Nejinak tomu bude v neděli, kdy se Slavia od 17.00 utká v Edenu se Spartou.

Hodně zelenáčů

„Netroufnu si říct, kdo má zkušenější kádr. Teoreticky bychom měli být odolnější my, hrajeme doma a máme tady diváky,“ myslí si slávistický trenér Jindřich Trpišovský. „Spousta našich hráčů má zkušenosti z evropských pohárů, ale i u soupeře jsou hráči, kteří tyhle velké zápasy vyhledávají,“ dodává.

Při pohledu na sestavy, v nichž oba týmy poslední dobou nastupovaly, je zjevná jedna věc: Letenští toho v derby odehráli v průměru více než slávisté, zatímco v partě z Vršovic je minimálně šest potenciálních debutantů (viz infografika).

Derby: Matadoři i debutantiZdroj: Deník.cz

Trpišovský by proto rád oproti prohře na Slovácku poslal do hry Jana Bořila a Petra Ševčíka. Jejich start je zatím nejistý. „Oba mají se zápasy typu derby zkušenosti, jejich nasazení může být rozhodující,“ říká kouč.

Rudé čekání

Pro slávisty hovoří fakt, že v posledních sezonách jsou v derby jednoznačně úspěšnější. Naposledy prohráli před čtyřmi (!) lety. I to může hrát zásadní roli. V kádru Sparty pamatují ligové výhry nad Slavií pouze Bořek Dočkal a Martin Frýdek.

„Bude to válka. Všichni to moc dobře víme a musíme k tomu tak přistoupit,“ hlásí záložník Ladislav Krejčí, který v derby ještě nehrál.

SK Slavia Praha – FC Slovan Liberec. Lukáš Masopust.
Záložník Slavie Lukáš Masopust: Na Spartu se nám daří. A bude to pokračovat

Rozhodovat bude samozřejmě i aktuální forma. Spartu posílila pohárová demontáž Baníku Ostrava, byť ji nepřeceňuje. „Jedna vlaštovka jaro nedělá,“ trefně říká trenér Václav Kotal.

Co je zajímavé: zatímco bookmakeři sázkových kanceláří favorizují Slavii, sázkaři mají opačný názor. Komu dá neděle za pravdu?

Bořek Dočkal ze Sparty s míčem před brankářem Ostravy Janem Laštůvkou.
Kapitán Sparty Dočkal po duelu s Baníkem: Nakopne nás to do dalších zápasů