Předchozí
1 z 11
Další

„Brian byl jako trenér formován systémem Midtjyllandu, který má za cíl vyhrávat, rozvíjet hráče a dávat příležitost mladým talentům. To jsou stejné cíle, jaké máme i my ve Spartě. S tímto způsobem práce dokázal vyhrát titul v dánské lize a následně postoupit přes kvalifikaci do skupinové fáze Ligy mistrů,“ řekl sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický k příchodu trenéra Briana Priskeho z Dánska.

Novým trenérem fotbalistů pražské Sparty se 31. května 2022 stal Dán Brian Priske (na snímku z 22. září 2020)
Sparta představila nového trenéra. Na Letnou přichází kat Slavie Brian Priske

Ve Spartě jde o třetího zahraničního trenéra, na Letné už dříve působili Němec Jürgen Sundermann a Ital Andrea Stramaccioni.

Zdeněk Ščasný (2015-2016)

Sezona 2013/2014 byla pro Spartu památnou. Tehdejší trenér Vítězslav Lavička se svým týmem získal ceněný double, když k mistrovskému titulu přidal i vítězství v Poháru České pošty. Během jarní části byl ale Lavička po nepřesvědčivých výsledcích odvolán a nahradil ho Zdeněk Ščasný, který se na pozici hlavního trenéra Sparty vrátil po šestnácti letech.

Tomáš Rosický přihlíží zápasu Sparty
Co je se Spartou? Hlavně jsem nesehnal dlouhodobého trenéra, míní Rosický

V české lize nakonec Sparta dopadla druhá, velkého úspěchu se ale dočkala v Evropské lize. Ščasného tým totiž přešel přes Krasnodar a Lazio až do čtvrtfinálového utkání proti Villarealu, kde už ovšem padl. Sezona 2016/17 ale nezačala ideálně, osudným bylo pro temperamentního trenéra prohrané derby 0:2 proti Slavii.

David Holoubek (2016)

Progresivní trenér dělal asistenta už Ščasnému, do toho ještě mladý trenér vedl sparťanský dorost. Holoubek se poté stal hlavním trenérem Sparty a uvedl se senzačně - Sparta při jeho premiéře v Evropské lize přehrála 3:1 Inter Milán.

Tušíte, kdo v této sezoně odehrál za Slavii nejvíce minut? Nebyl to brankář, nýbrž Alexander Bah, dánský obránce.
Co ukázala čísla: Slavia přišla o titul kvůli útočníkům, Souček byl úplně jinde

Holoubek si musel během trénování na Spartě dodělávat trenérskou licenci. Nejprve dostal výjimku, od jarní části ale musel mužstvo formálně převzít sportovní ředitel Tomáš Požár. Osudným se Holoubkovi stal zápas ve vyřazovací částí Evropské ligy proti Rostovu a dvě ligové porážky v řadě.

Petr Rada (2017)

Petr Rada byl dočasnou variantou - Spartu převzal na posledních deset ligových kol. Během tohoto období si získal řadu fanoušků Sparty, kteří si přáli jeho setrvání, jejich přání ale nakonec vyslyšeno nebylo. Letenští pod Radou porazili 2:0 Plzeň, v derby proti Slavii přišli o výhru nafilmovanou penaltou v závěru utkání.

Andrea Stramaccioni (2017-2018)

Italský elegán ve Spartě působil pouhých 19 zápasů, během svého působení ale napáchal škody, ze kterých se Sparta částečně vzpamatovává dodnes. Klub se snažil o projekt internacionalizace a nakoupil řadu rekordně drahých posil, jejich týmová chemie ale naprosto selhávala.

Milan Richter, spolumajitel a předseda představenstva Viktorie Žižkov.
Za pád si můžeme sami. Návrat je jen na nás, ví šéf Viktorie Žižkov Richter

Fanoušci Sparty začali Stramaccioniho nenávidět a protestovali proti němu. Italský trenér si příznivce nezískal ani svými pozápasovými vyjádřeními. „Chtěli jsme ze Sparty udělat mezinárodní mužstvo, ale nešlo to,“ řekl Ital po vyhazovu na začátku března.

Pavel Hapal (2018)

Po Stramaccioni řádění byla pozice trenéra ve Spartě velmi složitým úkolem. Toho se nakonec zhostil Pavel Hapal, kterého Sparta vyvázala z působení u slovenské jedenadvacítky. Sparta během Hapalova působení nechala srovnat poločasové vedení 3:0 nad Slavií na Letné. Trpělivost pak vedení došla, když Sparta nečekaně prohrála úvodní duel 2. předkola Evropské ligy proti Spartaku Subotica.

Zdeněk Ščasný (2018-2019)

Trenér Ščasný nedokázal po svém příchodu odvrátit vyřazení proti Spartaku Subotica. Poté ale přišla řada povzbudivých výsledků v čele s návratem Bořka Dočkala a uvedením Tomáše Rosického jakožto sportovního ředitele. Spartě se povedlo rozdrtit doma mistrovskou Plzeň 4:0, pak ale přišla výsledková deka. Osudným bylo Ščasnému opět prohrané derby 0:3 proti Slavii. Tým pak do konce sezony vedl Michal Horňák.

Václav Jílek (2019-2020)

Po příchodu z Olomouce začalo působení Václava Jílka velmi špatně - Sparta podlehla Slovácku 0:2. Letenští neuspěli ani v Evropě, kde vypadli ve třetím předkole Evropské ligy s Trabzonsporem. Jílek se chtěl na Letné prezentovat útočným fotbalem, to se mu ale zdaleka nepovedlo. Sparta do zimní pauzy šla na čtvrtém místě, na první Slavii ztrácela 21 bodů. Jílkova družina prohrála první utkání po pauze s Libercem 0:2 a mladý trenér se musel pakovat.

Václav Kotal (2020-2021)

Výbuch Jílka posadil na lavičku Sparty trenéra sparťanského B-týmu Václava Kotala. Premiéru se mu však nepovedla - Sparta prohrála v Olomouci 0:1, poté se Zlínem doma remizovala 2:2. Na vítěznou vlnu se Sparta naladila výhrou 5:0 nad Baníkem, poté přišla remíza 1:1 na hřišti Slavie.

Nejlepší fotbalista roku Patrik Schick.
Schick doporučil Hložka: Až do Leverkusenu přijde, budu se snažit mu to ulehčit

Sparta se poté dostala na vítěznou vlnu a mužstvo začalo po letech strádání získávat konečně tvář, slibně rozjetý tým ale zastavila koronavirová pandemie. Sparta nakonec skončila sezonu na třetím místě, závěr sezony korunovala vítězstvím v domácím poháru. Trenér Kotal si začínal získávát srdce sparťanských fanoušků, nakonec byl ale z týmu odvolaný.

Pavel Vrba (2021-2022)

Vrba se stal novým trenérem fotbalové Sparty 3. února 2021 večer, kdy se potvrdily spekulace z předchozích dní, že právě on nahradí Václava Kotala. Sparta ze začátku pod Vrbou postupně vzkvétala a dostala se do základní skupiny Evropské ligy. Tu ale nakonec prohrála a nekvalifikovala se ani do Evropské konferenční ligy.

Patrik Schick se stal poprvé fotbalistou roku.
Schick králem. Kanonýr Leverkusenu se poprvé stal nejlepším českým fotbalistou

Svéraznému trenérovi nakonec zlomila vaz potupná porážka 0:3 v Plzni, která znamenala konec titulových nadějí. Vrba tak neměl ani šanci odtrénovat pohárové finále, ve kterém dostal šanci provizorní trenér Horňák, Sparta v něm však nakonec proti Slovácku neuspěla.