Ano, má pravdu, jenže je tu mnoho neznámých a zapeklitých záležitostí, jež je potřeba vyřešit. Zabývat se tím bude grémium Ligové fotbalové asociace (LFA) dnes v Praze. Jde o setkání zástupců dvaatřiceti profesionálních klubů šestnácti z první ligy, šestnácti z druhé.

Peníze? Zdraví?

Hlavním bodem bude dohrání skupiny o záchranu, v níž jsou na programu ještě dvě kola. Sice je nyní dáno, že se má opět začít 23. července, ale je pravděpodobné, že zaznějí hlasy žádající zrušení. Důvodem je situace na Karvinsku a také fakt, že tři ze šesti klubů (Zlín, Teplice, Olomouc) poslaly hráče na dovolenou. Mají totiž jistou záchranu.

„Pro mě je to nepochopitelné. Jsem z toho naštvaný. Nechápu, jak se vedení ligové soutěže může takto zachovat. Slovo regulérnost absolutně neexistuje. LFA se k nám chová jako k odpadu, je to jako v Kocourkově. Přijde mi, že peníze jsou pro ně víc než zdraví hráčů. Je třeba si uvědomit, že nejsme stroje,“ rozčilil se opavský záložník Jan Schaffartzik.

Jeho názor není ojedinělý. Podobně se vyjádřili také karvinský kapitán Marek Janečka či příbramský exreprezentant Jan Rezek.

Uvidí se, zda dnes dostanou podobné hlasy prostor. Předjímat cokoli je věštění.

Na rozhodnutí jsou však navázána další klíčová témata. Jedním z nich je baráž o nejvyšší soutěž. Tu má hrát Brno proti patnáctému celku FORTUNA:LIGY a Dukla proti čtrnáctému. V ideálním případě…

Nový start

Každopádně baráž komplikuje start dalšího ročníku. Pokud půjde vše podle nynějšího plánu, skončí 1. srpna a už 22. má začít nová sezona. To je až neschůdné.

„Za mě to nejde. Plánujeme nějaký start přípravy na další sezonu. Všechno je domluvené,“ pronesl majitel Příbrami Jaroslav Starka, asi nejhlasitější kritik tlaku na dohrání ligy za každou cenu.

Je fakt, že některé kluby natahování sezony poškodí. Budou mít kratší pauzu, navíc budou znevýhodněny na přestupovém trhu. „Je to hrozné. Vždyť někteří nebudou ještě na konci července vědět, jakou soutěž budou hrát,“ upozornil hráčský agent Martin Hrdlička.

I proto se (údajně) uvažuje o odsunutí startu.