Předchozí
1 z 5
Další

Theodor Gebre Selassie (Werder Brémy → FC Slovan Liberec)

Theo Gebre Selassie se vrátil do Liberce.Theo Gebre Selassie se vrátil do Liberce.Zdroj: FC Slovan Liberec

Velký návrat věrného válečníka. Klub opuštěl po mistrovské sezoně 2011/2012 jako vzkvétající hrdina, nyní se na sever Čech vrací jako opravdová legenda. Lepší posilu si u Nisy snad ani nemohli přát. „Theo je pro Liberec správná energie do budoucna. Věřím, že spolu uděláme velkou práci,“ neskrýval nadšení trenér Hoftych. Gebre Selassie odehrál v německých Brémách devět sezon, avšak poslední loučení neproběhlo vůbec dle jeho představ. Sestup mluví za vše.

Nyní vyhlíží lepší zítřky a s Libercem má velké plány. „Jsem rád, že to klaplo. Přicházím s tím, že moje role bude také mentorská. Byl jsem nejstarší i v Brémách, rád budu zkušenosti předávat dál,“ prozradil. Pro kouče Hoftycha je přímo třešničkou na dortu. Hraje pravého obránce, zvládne však rovněž pozici halfbeka i stopera. Rodák z Třebíče podepsal v Liberci na rok, bude záležet i na zdraví. V budoucnu by se měl hráč s číslem 23 zapojit do manažerských či trenérských činností v klubu.

Fotbalista Werderu Brémy Theodor Gebre Selassie.
Ze zelenáče v oporu Werderu. Jak Gebre napsal krásnou kapitolu života

Marek Suchý (FC Augsburg → FK Mladá Boleslav)

Marek Suchý podepsal v Mladé Boleslavi dvouletou smlouvuMarek Suchý podepsal v Mladé Boleslavi dvouletou smlouvuZdroj: Jiří Koros

Další krásný příběh cestovatele, který na „stará kolena“ zakotvil v Čechách. Marek Suchý se může pyšnit veleúspěšnou kariérou, jenž odstartovala v moskevském Spartaku a dále se táhla přes nezapomenutelnou štaci v Basileji až do německé Bundesligy. Co víc dodávat, do města automobilů přijíždí zkušený model. „Jsem rád, že se vracím do české ligy po dlouhých fotbalových letech v zahraničí. Už nyní je vidět, že se v týmu skládá dobrá parta,“ ocenil Suchý.

Na spolupráci se těší rovněž trenér Jarolím, který si příchod třicetiletého zadáka velice žádal. A že ti dva mají společných zážitků. Pod jeho křídly získal Suchý dva ligové tituly ve Slavii a také nastupoval v reprezentaci. V národním týmu si připsal 44 startů, v české lize jich má 109. Boleslav loni v tabulce tápala a rozhodla se tak učinit radikální kroky. Kompletní obměna kádru má přinést kýžené ovoce. Se zkušeným stoperem v zádech nyní doufají v pomyslné světlo na konci tunelu.

Karel Jarolím a Marek Suchý při tiskové konferenci českého týmu před kvalifikačním utkání s Německem 31. srpna v Praze.
Zažil jsem snad úplně všechno, říká navrátilec Suchý. Zahraničí bere za uzavřené

Ivan Schranz (FK Jablonec → SK Slavia Praha)

Ivan Schranz v novém dresu.Ivan Schranz v novém dresu.Zdroj: slavia.cz/Petr Končal

Třináct ligových branek a nominace na EURO. Tahle příjemná kombinace nemohla zůstat bez povšimnutí fotbalových mocností. A také že nezůstala. Ivan Schranz zažil pod trenérem Radou výjimečnou sezonu a už v zimní pauze se dostal na radar zajímavých značek. Jenže na jaře své výkony katapultoval ještě výše a nedočkavá Slavia se rázem ozvala. „Slavia je top klub, jeden z nejlepších v Evropě. Když o mě projevila zájem, neměl jsem důvod váhat,“ řekl kanonýr.

Je pravdou, že taková nabídka se neodmítá. Sedmadvacetiletý rodák z Bratislavy si vyzkoušel angažmá na rozsluněném Kypru, nejvíce se však rozstřílel až v Českých Budějovicích a nyní Jablonci. „Ivan patří k nejlepším hráčům letošního ligového ročníku. Má výborný charakter a my věříme, že bude pro Slavii vhodnou posilou,“ uvedl sportovní ředitel klubu Jiří Bílek. Konkurence v ofenzívě je velká, povede se mu s Janem Kuchtou vytvořit smrtící duo?

Ivan Schranz v novém dresu.
Schranz se těší na novou kapitolu. Chci se Slavií získat spoustu trofejí, říká

Mads Emil Madsen (LASK Linz → SK Slavia Praha)

Dánská posila Slavie Mads Emil Madsen.Dánská posila Slavie Mads Emil Madsen.Zdroj: SK Slavia/Petr Končal

Pro některé fanoušky úplná neznámá, ale v souvislosti s uplynulým evropským šampionátem jistě peprná posila. Dánský středopolař Madsen přichází z rakouského Linze, který je příjemným překvapením posledních let. Do základní sestavy se probojoval jen devětkrát, celkem ale zasáhl do čtyřiadvaceti ligových utkání. Tohle že je ideální posila do Edenu? Nenechme se zmást, Jaroslav Tvrdík moc dobře ví, co dělá. A ve Slavii vítají po Bahovi dalšího Dána.

„Když jsem uslyšel o zájmu Slavie, hned jsem byl rozhodnutý, že to chci udělat. Neměl jsem žádné pochybnosti,“ prozradil Madsen. A rovněž trenérské vedení jej vítá s otevřenou náručí. „Hledali jsme náhradu za Lukáše Provoda, protože víme, že celý podzim nebude. Mads je podobný typ jako on, skvělý levonohý hráč,“ tvrdí trenér Trpišovský. Čeští fanoušci by nyní nejraději zapomněli na celé Dánsko, to však tak lehké nebude. I na Letné totiž přivítali dalšího Vikinga, obránce Caspera Højera. Dánská odměna se vším všudy.

Třiadvacetiletý dánský záložník Mads Emil Madsen je nejnovější posilou fotbalové Slavie.
Neváhal jsem ani chvíli. Líbí se mi vize trenéra, hlásí Mads Emil Madsen

Jakub Pešek (FC Slovan Liberec → AC Sparta Praha)

Jakub PešekJakub PešekZdroj: ČTK

Takový malý návrat domů. Po šesti letech se vrací na Letnou reprezentant Jakub Pešek, který v rudém dresu vyrůstal. Za mužský tým však odehrál pouze jedno ligové utkání a poté nadobro opustil hlavní město. V uplynulém ročníku sestřelil v dresu Liberce Spartu dvěma brankami, nyní se mince otočí. „Pocity jsou to neskutečné, protože se vracím domů. Od začátku to byl můj cíl, když jsem ze Sparty odešel,“ poznamenal Pešek.

V minulé sezoně se blýskl šesti brankami, k nim přidal navíc stejný počet asistencí. Platí za jednoho z nejlépe technicky vybavených hráčů ligy a pravidelně motá hlavu soupeřovým obráncům. Jeho umu si všiml rovněž Jaroslav Šilhavý, který jej dokonce nominoval na evropský šampionát. „Jakub je pracovitý hráč, typologicky přesně zapadající do naší koncepce,“ řekl sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický. Jen ať nechodí příliš okolo, Pražané totiž potřebují dalšího střelce.

Pešek střílí gól a radost.
Příjemné starosti reprezentanta Peška. Místo svatby letí na Euro