K prvnímu utkání v nejvyšší soutěži po dvou sezonách strávených ve druhé lize přijede Sparta. Co víc si můžou fotbalisté Zbrojovky přát? Víc fanoušků v hledišti.

Na úvodní prvoligový duel navíc proti nenáviděnému soupeři by klub pravděpodobně bez potíží zaplnil kapacitu stadionu v Srbské ulici, která činí 10 200 míst.

Jenže opatření kvůli koronavirové pandemii sníží jejich počet nanejvýš na tři tisíce. „Celá Zbrojovka je na Spartu natěšená. Jediná nevýhoda je, že stále existují omezení a nebude plný dům,“ posteskl si brněnský kouč Miloslav Machálek.

Kulisu atraktivního duelu navíc ochudí absence hostujících fanoušků. Zatímco před dobou koronavirovou jim musely kluby zajistit vlastní oddělený sektor, teď je situace jiná. Kluby si samy vyberou, koho pustí na stadion. „Je možnost, ale nikoli povinnost poskytnout lístky hostům,“ uvedl Štěpán Hanuš, mluvčí Ligové fotbalové asociace.

Jediný fanoušek stačí

Zbrojovka, ale nejen ta, této možnosti využila. „Otevření sektoru pro hosty znamená říci ne pěti stům fanouškům našeho klubu, kteří se po dvou letech v nižší soutěži nesmírně těší na líté prvoligové bitvy. Je to prosté. I jediný fanoušek hostujícího týmu znamená minus jeden sektor. Nebyla to volba, po které jsme toužili, ale po zralé úvaze jsme se rozhodli dát přednost našim fanouškům,“ oznámil mluvčí brněnského klubu Martin Lísal.

Ke kroku přistoupila také Karviná, která na stadion nepustí fanoušky ostravského Baníku. Dá se však čekat, že přijedou a budou fandit zpoza bran. „Jejich výjezdy neorganizujeme, ale je pravděpodobné, že fanoušci za námi do Karviné přijedou,“ uznal mluvčí ostravského klubu Marek Lorenc.

Také Zlín přivítá Slovácko bez hostujících fandů. „Ligová fotbalová asociace vydala manuál, ve kterém píše, že pořádající klub nemusí prodávat vstupenky hostujícím fanouškům, což jsme také udělali,“ pravil ředitel zlínského Fastavu Leoš Gojš.

A ač se rozhodnutí nemusí líbit táborům hostujících mužstev, kupodivu i sparťanští příznivci jej respektují.

„V téhle době, kdy je kapacita stadionu tak malá, že neuspokojí ani všechny permanentkáře, je logické, že kluby chtějí uspokojit především svoje fanoušky. Uvažovat o poskytnutí hostujícího sektoru tak můžou jen kluby, které mají dlouhodobě problém zaplnit i sníženou kapacitu. Anebo Příbram, která nevyprodá ani zápas s Barcelonou,“ zní štiplavý příspěvek na diskusním fóru spartaforever.cz.

Zájem o permanentky? Kluby to zkouší všelijak
Nejistá doba = čas na experimenty. Všechny ligové kluby spustily prodej permanentek i přesto, že mnohde fanouškům negarantují místo na stadionu. Strach z koronaviru a vládních nařízení donutil ekonomy počítat a některé celky (třeba Slavia) už předem varují, že s kompenzacemi kvůli případným zápasům bez diváků nelze počítat.

Proti proudu jdou na Dukle. Tradiční pražský klub, který nakonec nepostoupil mezi elitu a zůstal ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE, spustil prodej permanentek přes slevový portál. Celosezonní vstupenku lze pořídit za 1199 korun, k mání je i místo ve skyboxu za osm tisíc. Pokud by se Juliska zavřela, Dukla se prý fanouškům nějak revanšuje.