„Fan Club Sparta má 50 poboček a celkem 2065 členů,“ říká ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík.

A spousta z nich se už nemůže dočkat, až v neděli vyrazí do metropole.

„Na derby je mnohonásobně vyšší účast, než je tomu na jiné zápasy. Jde přece o ten největší v sezoně. Museli jsme ještě přiobjednávat lístky, ze tří fanklubů na okrese jsme naplnili jeden autobus a spousta lidí vyrazí po vlastní ose auty,“ vysvětluje Jan Macháček, předseda fanklubu Sparty v Bezně na Boleslavsku.

„Byli jsme se Spartou už na Schalke, v Liverpoolu nebo na Interu Milán, tak si určitě nenecháme ujít ani derby,“ usmívá se Josef Sekyrka z varnsdorfské pobočky. Příliš důvodů ke smíchu ale nemá z posledních výsledků svého milovaného týmu. „Tipuji, že vyhrajeme s odřenýma ušima 2:1, ale bojím se, aby to nedopadlo jinak.“

Odbor přátel funguje již 54 let

Ve Slavii je oficiální fanklub minoritní organizací, nejvíce příznivců „sešívaných“ se slučuje v nejstarší tuzemské fanouškovské organizaci Odboru přátel, jenž byl založen v roce 1964 a v současnosti má téměř stovku poboček rozesetých po celé zemi.

„Byli jsme i v Kodani, jezdíme,“ říká Václav Králíček, místopředseda strakonického Odboru přátel, který je největší odbočkou v republice. „Máme 178 členů,“ pochvaluje si Václav, který fandí také Dražejovu.

Hlavní náplní aktivit není pouze cestování za svým oblíbeným klubem, ale rovněž pořádání nejrůznějších sportovních a kulturních aktivit. „Každý měsíc máme nějakou akci. Oblíbené je předvánoční derby proti strakonickému fanklubu Sparty. Loni přišlo dvě stě diváků a výtěžek jsme poslali naší nemocnici,“ vypráví Václav Králíček.

Bude se v neděli večer radovat se svými kamarády z vítězství, nebo se protáhne více než rok trvající domácí neporazitelnost Sparty?