„U nás už několik let platí, že chceme o Evropu usilovat. Na podzim jsme po dlouhodobém poklesu výkonnosti provedli změnu na pozici trenéra i sportovního ředitele. Osvědčila se, tak věříme, že v tomto trendu budeme pokračovat. Pro jaro chceme především udržet stávající pozice a pokud možnost je vylepšit. Co se Evropy týče, tak jsme ve hře i v domácím poháru, a přestože máme za soupeře Spartu, chceme přes ní přejít dál,“ tvrdí šéf představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer.

„Je ale pro nás složité držet krok se špičkou, protože ta je finančně úplně někde jinde. Snažíme se hledat přesto cesty, jak být i s menším rozpočtem konkurenceschopní. Náš klub je finančně zabezpečený, a to i díky zimnímu prodeji pana Alexe Krále do Slavie, ale stále se nám nedaří získávat nové sponzory, přestože jsme transparentní, přestože máme řadu sociálních programů,“ mrzí Šedlbauera. „Nyní jsme rádi alespoň za to, že se nám po změně primátora daří lépe spolupracovat s městem. Věříme, že se spolupráce bude i nadále rozvíjet, nyní je na stole návrh memoranda na spolupráci,“ přidává ředitel FK Teplice Petr Hynek.

Připomeňme, že ligu po rekordně krátké zimní pauze čeká v této sezoně revoluční novinka; po třiceti kolech se rozdělí na tři třetiny: prvních šest klubů bude bojovat o titul, týmy na sedmé až desáté pozici čeká play off o možnost přímého souboje o Evropskou ligu a posledních šest mužstev tabulky svede bitvu o záchranu mezi elitou. Teplice po podzimu ztrácejí na šestý Zlín pět bodů, zároveň ale mají na jedenácté Slovácko jen čtyřbodový náskok.

Budou koukat spíš nahoru

„Chceme být v prostřední skupině, chceme koukat spíš nad sebe než pod sebe,“ nastínil ofenzivní záložník Jakub Hora. Podle něho budou důležité hlavně utkání s týmy z dolní poloviny tabulky. „Po Slavii jsou tam tři zápasy, které musíme absolutně zvládnout. Když se nám to povede, tak budeme v pohodě,“ ví Hora.

Zdroj: Youtube

Se zimní přípravou vládne na Stínadlech spokojenost. „Příprava byla taková, jak jsme si naplánovali. Na Kypru jsme chtěli hrát jen dvě utkání, abychom nejdříve na přírodní trávě trénovali. Zvládli jsem i přechod z Kypru do zimy,“ referuje trenér Stanislav Hejkal. „Bylo to skoro stejné, jako je to každý rok. Bylo tam víc taktických věcí, trenéři se nás totiž snažili co nejlépe připravit na každou situaci, která může v zápasech nastat,“ popisuje zimní dril kapitán FK Teplice Admir Ljevaković.

Pod Hejkalovým vedením se budou „skláři“ i nadále snažit o kombinační fotbal, který zdobí rychlý přechod do útoku po získání balonu a vysoký presink po ztrátách. „Trenéři nám ten styl vštěpují od doby, co do Teplic přišli. Je to opravdu více kombinační hra než předchozí nakopávané balony,“ potvrzuje Hora.

V zimě Hejkalovi svěřenci pilovali i variabilní rozestavení, které budou používat podle toho, jaký soupeř proti nim bude stát.“ Je to vždy o soupeři. Vždy se na něj snažíme připravit tak, abychom mohli zvládnout každou situaci, která v utkání nastane. Máme nějaké systému, ale až před zápasem si povíme co a jak. V tom je trenér Standa opravdu výborný,“ cení si Ljevaković Hejkalovo taktické vyspělosti.

Přijde ještě na Stínadla posila?

Teplice přes zimu oslabily odchodem stopera Krále a útočníka Vaněčka. Větší ztrátou je podle Hejkala Králův odchod. „Hrál na kraji obrany, ve středu, na Bohemce dokonce na pozici hráče číslo šest. Vaněček na konci mého působení neodváděl adekvátní výkony, hlavou už byl ve Skotsku. Proto jsme se na jeho odchod připravovali. Kádr je takový, jaký jsem chtěl mít. Posílil jsme Kuchtou, kterého jsme chtěli. Ještě bychom uvítali hráče, který by nám kvalitou pomohl a navíc byl nadějí do budoucna. Přiznávám, že jdeme do určitého rizika. Je kvalitní, ale úzký; můžou přijít zranění, karty. Musíme si s tím ale poradit,“ je Hejkal pozitivní.

O dalších změnách v kádru se rozhovořil sportovní ředitel klubu Štěpán Vachoušek. „Pro nás byl prioritou útočník, proto jsem rádi, že jsme získali Kuchtu. K němu přišel levononý Bezdička, který může hrát křídlo i beka. Jsem v kontaktu se Spartou. Zatím nechtěla pouštět své hráče, ale je možné, že do 22. února, kdy končí přestupní termín, k nám z ní někdo přijde. Otevřeli jsme dveře mládí. Oni i ostatní musí dokázat, že na to mají. Teplice nejsou klub, který si na každý post bude držet tři čtyři hráče, na to nemáme a ani to nechceme. Ale kádr je složený tak, aby hráči nepodlehli sebeuspokojení."