Za asi nejvýraznějším příkladem se nemusí chodit daleko. Přímý souboj o mistrovský titul mezi Slavií a Plzni v nadstavbě. Ve druhém poločase nebyl míč ve hře šílených třicet minut – místo toho, aby si to oba celky rozdaly fotbalově mezi sebou na hřišti, spíš duel připomínal podivnou kombinaci bojových sportů a cirkusového vystoupení.

Zleva Peter Olayinka ze Slavie, Adam Hložek ze Sparty a Ivan Schranz ze Slavie.
Hložkova paráda v derby rozdělila fanoušky Sparty. Část mu přeje odchod v létě

Bohužel podobné věci jsou k vidění často, podle řady studií se průměrné fotbalové utkání hraje zhruba 55 minut čistého času. Nejvíce času podle studie bývá míč ve hře v nizozemské Eredivisie – přibližně třiašedesát minut.Nabízí se tak jasná otázka – není už čas na změnu?

Testování v Portugalsku

Velkým zastáncem této myšlenky je například brankářská legenda Chelsea a české reprezentace Petr Čech. První vlaštovkou byl turnaj do 23 let v Portugalsku. Hrálo se formátem dvakrát třicet minut, při přerušení hry se stopky zastavily. Mládežnický turnaj tak bude prvním materiálem pro to, aby se začalo reálně přemýšlet i o zavedení tohoto fenoménu do největších fotbalových lig světa.

Fotbalisté plzeňské Viktorie přebírají pohár za vítězství v nejvyšší lize. Na hřišti ve Štruncových sadech oslavují zisk šestého titulu.
Mistrovská Plzeň oslavila titul vítězstvím. Sparta se rozloučila výhrou v derby

Pokud by skutečně k tomuto kroku došlo, bylo by před jeho zavedením životně důležité jasně vymezit jeho pravidla. Už takto je totiž ve fotbale několik hraničních penaltových či ofsajdových situací, při kterých členům týmu i fanouškům poškozeného mužstva vstávají vlasy hrůzou.