Jaksi zemitější, jadrnější. O láskách a nenávistech fanoušků se nezpívá ve vášnivých jambech a trochejích. Tady přicházejí na řadu spíš dunivé chorály, jež sice neoplývají přílišným bohatstvím slov a myšlenek, přesto jim nelze upřít působivost.

Fanoušci. Podle výzkumu Deníku jich má nejvíce Sparta, v těsném závěsu jsou jejich rivalové ze Slavie.
Sparta je na vrcholu zájmu. A to na obou pólech emocí fanoušků

Zároveň si nejde nevšimnout, že příznivci každého klubu, který to myslí s fotbalem jen krapet vážně, mají vedle několika oslavných pokřiků také pozoruhodný repertoár (často mnohem rozsáhlejší) hymnických popěvků posměšných, ba urážlivých.

Ať už jsou cílem této svérázné davové poezie pražská Sparta nebo ti ignorantští burani z vedlejší vesnice, svědčí to o jedné zásadní věci: fotbalová láska bez nenávisti nefunguje.

Sparta má nejvíce fanoušků v zemi
Spartu zastínil provinční klub. Podívejte, jak v unikátní anketě dopadl váš tým

Vždyť jaký by mělo smysl fandit Spartě a nemít po ruce Slavii, abych měl na koho si promítnout obraz odvěkého nepřítele a spíláním na jeho adresu se rituálně očistil od vlastních pochyb a frustrací. Ať už si sem dosadíte Baník, Zbrojovku, Viktorku nebo třeba Slavoj Houslice, princip je stejný. Fanoušek nenávistí k rivalovi utvrzuje (sám před sebou i navenek) vztah k vlastnímu týmu. Nejhorší je lhostejnost: když klub nikomu nestojí ani za vulgární popěvek, je vlastně mrtvý a zbytečný. V tom je poezie ze stadionů pravdivá.