Do FC Viktoria Plzeň vstupuje rakousko-švýcarská podnikatelská skupina se sídlem v Rakousku.

„Novým většinovým vlastníkem klubu se stává společnost FCVP GmbH se sídlem v Rakousku,“ potvrdil Adolf Šádek, který zůstává generálním ředitelem klubu a ponechá si i menšinový vlastnický podíl.

Spolu s ním budou v představenstvu švýcarský podnikatel Martin Dellenbach a jeho rakouský kolega Raphael Landthaler.

Viktoria Plzeň reaguje na zranění stopera Filipa Čiháka a na testy přivádí jednadvacetiletého Sampsona Dweha z Vyškova.
Viktoria řeší trable. Po Čihákovi se zranil i Havel, přichází mladík z Libérie

„Jsou to velmi ambiciózní lidé s bohatými zkušenostmi z evropského fotbalu. Jsem rád, že se celý proces podařilo uzavřít před startem nové sezony,“ doplnil Šádek s tím, že noví členové představenstva mají bohaté zkušenosti s působením v evropských klubech, třeba Rapidu Vídeň či FC Basilej.

„Mým dlouhodobým cílem bylo najít takové partnery, kteří klubu zajistí finanční stabilitu, budou mít vysoké ambice, motivaci a chuť pracovat koncepčně a posouvat náš klub dopředu. Navíc jde o partnery ze západní Evropy, kteří přicházejí s dlouhodobou vizí. Jsem tedy rád, že se vše nyní podařilo dotáhnout a mohu tuto informaci sdělit všem našim fanouškům i partnerům,“ doplnil Šádek.

Klub na svém webu nové majitele také představil, 57letý Martin Dellenbach je zkušený podnikatel, který od devadesátých let působil v automobilovém průmyslu. Od roku 2010 se intenzivně věnuje rozvoji mladých fotbalistů, v roce 2020 se stal ředitelem mládeže švýcarského fotbalového klubu FC Basilej.

O dva roky později vstoupil jako investor do rakouského prvoligového klubu TSV Hartberg, kde buduje velkou fotbalovou akademii.

Cílem je rozvoj mladých hráčů

„Plzeňská Viktoria zapadá naprosto ideálně do našeho výchovného konceptu. Mladí talentovaní hráči dostávají skvělou příležitost, aby se přes akademie a spolupráci profesionálních týmů dokázali prosadit a udělat mezinárodní kariéru. Přesně to je naše filozofie,“ prohlásil Martin Dellenbach, jenž je od května 2023 také ředitelem SV Licht-Loidl Lafnitz ve druhé rakouské bundeslize.

Jeho o devět let mladší kolega Raphael Landthaler v minulosti působil například v pozici ředitele pro finance a rozvoj ve vídeňském Rapidu.

Miroslav Koubek.
Přišlo to jako blesk z čistého nebe, řekl trenér Koubek o angažmá v Plzni

Byl také v představenstvu rakouské bundesligy, zároveň je zakladatelem a CEO společnosti Nikita & Company, která se věnuje finančnímu poradenství pro fotbalové kluby. „Těší nás, že jsme se stali součástí klubu s bohatou historií a velkými úspěchy na domácí i evropské scéně. Společně se současným týmem kolem Adolfa Šádka je naším cílem další rozvoj klubu. Naše strategie je založená na stabilním ekonomickém základu a rozvoji mladých talentovaných hráčů,“ vysvětlil Raphael Landthaler.

Další Rakušan Martin Bruckner (58 let) usedne v čele dozorčí rady, kde společně s ním budou i Christian Fuchs a Jaromír Hamouz , který v klubu působí od roku 2007 a v posledních letech zastával roli obchodně-marketingového ředitele klubu a má pod sebou celý komerční úsek.

Trenér Radoslav Látal
Látal se vrací do Česka, povede fotbalisty Jablonce. Klub přivedl i dva cizince

„Nová majitelská struktura klubu pro nás znamená stabilitu a ideální podmínky pro další růst klubu ve všech jeho oblastech, těšíme se na spolupráci,“ sdělil Jaromír Hamouz.

„Máme bohaté zkušenosti z fotbalové branže, které chceme nyní využít ve prospěch Viktorie Plzeň. Je to pro nás obrovská výzva, kterou nyní s pokorou přijímáme. Těšíme se na novou sezonu i na to, až poznáme všechny partnery v čele s generálním partnerem Doosan Škoda Power, zástupce města Plzeň i Plzeňského kraje. Vzhledem k tomu, co se zde podařilo vybudovat, k nim chováme obrovský respekt a budeme chtít naše vztahy ještě posílit,“ doplnil ho Martin Bruckner, jenž přináší obrovské zkušenosti jak z finančního sektoru, tak i fotbalového světa. Působil ve vedení bankovní skupiny Allianz Group Austria. V letech 2019–2022 byl prezidentem Rapidu Vídeň a naposledy působil v dozorčí radě rakouské bundesligy.