Vždyť s ševci se chvíli připravoval už v létě, navíc trenéra Kameníka, brankáře Rakovana či stopera Buchtu dobře zná ze společného působení v Jihlavě, kde lotyšský sniper Davis Ikaunieks vylétl jako kometa. Zářit chce pětadvacetiletý fotbalista i přes nevydařené angažmá v Jablonci, odkud přišel do Zlína na půlroční hostování.

První trénink má lotyšský reprezentant za sebou, nyní se chce důkladně připravit na jarní část FORTUNA:LIGY. „Cítím se dobře. Jsem rád, že jsem konečně s týmem. Už jen aby sezona rychle začala,“ přeje si.

V létě to ještě nevyšlo

Lotyšský útočník měl do Fastavu namířeno už v létě. S klubem už byl dohodnutý, po boku Jiráčka a spol. absolvoval několik tréninků, nakonec ale od spolupráce na poslední chvíli ustoupil a raději se vrátil domů.

Podzim strávil v klubu Riga FS, po vyřešení rodinných problémů se ale vrátil zpátky do Česka. Podruhé už si s vedením Zlína plácl a dohodl na minimálně půlroční spolupráci.

„Jsem rád, že to takto dopadlo. Znám téměř všechny hráče, nejvíce se však kamarádím s Rakym (Matej Rakovan) a Buchtičem, jelikož jsme spolu hráli v Jihlavě,“ připomíná Ikaunieks.

Právě na Vysočině se potkal i s trenérem Janem Kameníkem. Od spolupráce se sedmatřicetiletým koučem si dost slibuje.

Mladému trenérovi věří

„Je to mladý a perspektivní trenér, který chce to nejlepší pro své hráče i celý tým. Chce hodně vyhrávat i trénovat,“ říká s úsměvem zahraniční akvizice dvanáctého týmu FORTUNA:LIGY.

Ikaunieks v české lize odehrál 70 utkání a vstřelil 19 branek. Jméno si bývalý hráč Liepaje udělal v Jihlavě, za kterou nastřílel všechny ligové branky. Na kontě má i 23 startů a čtyři góly za lotyšskou reprezentaci. V útoku by měl pětadvacetiletý fotbalista nahradit Tomáše Wágnera, jenž se po skončení hostování vrátil do Mladé Boleslavi.

Kameník může známého útočníka využít na hrotu i na křídle. „Všechno záleží na trenérovi. Kam mě postaví, tam budu hrát,“ ví Ikaunieks.

V klubu i ve městě si zatím zvyká. Rozkoukávat se ale nebude dlouho. Vždyť ve Zlíně není jediným sportovcem z Lotyšska. Za hokejové Berany nastupuje obránce Ralfs Freibergs. Právě s ním si zašel i na oběd.

„Ptal jsem se ho na restaurace nebo kino. Určitě budu mít dost času Zlín dobře poznat,“ dodává závěrem.