Rozpoložení obou severočeských týmů před nedělním duelem fotbalové FORTUNA:LIGY na Střelnici snad nemůže být rozdílnější. Jablonečtí už mají své jisté, dmou se pýchou a spokojeností. V nadstavbě potvrdili čtvrté místo v tabulce a získali jistotu 2. předkola Evropské ligy. K té jim ve středu pomohla pražská Slavia, když ve finále domácího poháru podle očekávání zdolala ostravský Baník.

Sešívaným úspěšně fandili také Liberečtí. Ti díky finálovému výsledku udrželi naději na Evropu. O kýžené páté místo, které jim zajistí play off o Evropskou ligu, se utkají na dálku právě s Baníkem. Oba celky mají stejně bodů, a ačkoli je na tom o skóre lépe Liberec, ve skutečnosti platí pravý opak.

Při rovnosti bodů v nadstavbě totiž o pořadí rozhoduje umístění po základní části. A v ní skončil Slovan až za Ostravskými.
V neděli tak musí tým Zsolta Hornyáka ukořistit více bodů než Baník, který hraje v Plzni. „Osobně utkání Baníku s Plzní nebudu průběžně sledovat. Nikdy jsem netaktizoval na remízu a nebudu ani tentokrát. Chceme vyhrát,“ hlásí liberecký kouč v rozhovoru pro oficiální stránky klubu.

Slovan trápí koncovka

Má ale problém, a tím je tragická finální fáze. Liberečtí ve čtyřech utkáních nadstavbové části vstřelili jediný gól. Dal ho přeškolený stoper Kamso Mara v závěru zápasu v Ostravě, čímž týmu zajistil klíčové tři body. Slavii, Spartě ani Plzni ale Slovan branku nedal v koncovce si počínal žalostně.

Oproti zápasu proti Plzni se nicméně do sestavy vrací muž, který má tuhle černou bilanci změnit. Útočník Libor Kozák. Na něj bude tradičně největší tlak. „Hrajeme o všechno,“ uvědomuje si bývalý hráč římského Lazia. „Budeme se snažit být maximálně nachystaní a uvidíme.“

Gólové hody se tak jako tak v Jablonci nečekají. Už proto, že obě derby v letošní sezoně skončila bezbrankovou remízou. Na druhou stranu domácí nebudou svázáni vůbec ničím a budou se chtít s fanoušky rozloučit pohledným fotbalem okořeněným brankami. V obraně domácích by se tak mohla přece jen objevovat okénka, kterými mohou hrozit rychlí hráči Liberce.

„Před posledním kolem je to úleva, že máme předkolo Evropské ligy jisté,“ přiznává jablonecký lodivod Petr Rada. Zároveň ale ujišťuje, že jeho tým nic neodflákne ani nepodcení. „Nechceme z ničeho ustupovat nebo se nějak šetřit. Máme před sebou derby a v něm nechceme nic podcenit. Na Liberec jdeme v plné síle,“ říká kouč.

Zápas o všechno 

V sestavě zeleno-bílých tak jistě nebude chybět úderné duo Martin Doležal, Michal Trávník. Dva hráči širšího kádru reprezentace se letos podíleli na více brankách, než kolik jich dal celý tým Slovanu za celou sezonu.

Liberečtí fanoušci se mohou utěšovat alespoň celkovou vzájemnou bilancí. Jablonec s Libercem už se v lize utkal přesně padesátkrát. Slovan jich vyhrál čtyřiadvacet, Jablonec jen dvanáct. Čtrnáctkrát se týmy rozešly smírně.

Duel začne na jablonecké Střelnici v neděli v 15 hodin a řídit ho bude hlavní sudí Ondřej Pechanec.