Na západě Čech nažene Pavel Vrba své ovečky mezi prvními, 10. června. Stejné je to ve Zlíně i u nováčka v Českých Budějovicích, kde narychlo skládají kádr pro sezonu v nejvyšší soutěži.

Repre? Komplikace

Nejkratší volno před sebou mají také dva účastníci baráže Příbram a Karviná. „Jsme profesionálové a musíme si s tím poradit. Zvlášť já, když jsem ještě mladý, takže si nemůžu stěžovat. Až budu starý, třeba budu mít delší dovolenou,“ smál se útočník Středočechů Jan Matoušek, který zamířil ještě na kemp jednadvacítky.

Přestávka mezi sezonami - InfografikaPřípravu ale zahájí už v sešívaném táboře, kde musejí řešit největší problémy se zapojením reprezentantů. Vždyť v áčku, které se chystá na kvalifikační zápasy s Bulharskem a Černou Horou, mají hned pět zástupců. A s národním týmem jsou také Stoch, Deli a Ngadeu.

„Situace, která nastala, je pro nás obrovský handicap. Odjíždí nám spousta hráčů na reprezentační srazy, takže nám v tuhle chvíli vychází, že prvních čtrnáct dní budeme asi v jedenácti hráčích,“ prohlásil trenér Jindřich Trpišovský v pořadu Rozstřel.

Coufal, Souček a spol. od svého kouče získají úlevy na startu přípravy, totéž platí pro posilu Sparty Libora Kozáka. „Mám předběžně domluveno, že si po reprezentaci vezmu dovolenou. Budu tam mít zhruba jedenáct dní volno,“ prohlásil autor devíti ligových branek z jara.

Intenzivní příprava

Místo téměř dvou měsíců pauzy mezi jednotlivými sezonami tak fotbalisté zažijí kvůli nově zavedené nadstavbě hodně zkrácené volno. „Nadstavba nikomu nic nepřinesla, je to totální debilovina,“ prohlásil jeden z nejhlasitějších odpůrců nového systému, brankář Baníku Jan Laštůvka.

Rozhodně tak nebude čas na nějaké velké povalování. Ligoví borci se musejí udržovat v kondici. „Hráči dostali individuální plány. Chci, aby přišli rozběhanější,“ řekl kouč Slovácka Martin Svědík.

„Bude to masakr. Všichni si potřebují oddechnout, vypnout. Především jejich hlavy si musí odpočinout. Příprava pak bude sice krátká, ale intenzivní,“ uvedl trenér Karviné František Straka.

V klubech mohou jen doufat, že krátká pauza nepřinese v další sezoně zvýšený počet zranění.