Sigma bude mít nového kouče po třech a půl letech. Jílek převzal tým v říjnu 2015, nejprve sice nezabránil sestupu, ale následně s ním postoupil do nejvyšší soutěže zpátky a hned v nováčkovské sezoně Olomouc po 4. místě vrátil do pohárové Evropy.

Aktuální ročník zakončila Sigma na devátém místě tabulky.

Devětačtyřicetiletý Látal má tedy na co navazovat, byť situaci bude mít ztíženou, protože jeden z klíčových hráčů Jílkova týmu, Lukáš Kalvach, přestupuje do Plzně. Sigmu zvolil, přestože ve hře měly být údajně i nabídky z jiných klubů.

Návrat po 17 letech

Jednoho z členů slavného Brücknerova týmu z počátku 90. let minulého století není třeba obšírně představovat. Jako hráč prožil skvělou kariéru. Ze Sigmy se vydal do německého Schalke, se kterým vyhrál pohár UEFA i německý pohár. S reprezentací si zahrál na dvou evropských šampionátech. Z roku 1996 má doma stříbrnou medaili.

V roce 2001 ale před novou tříletou smlouvou v Schalke upřednostnil návrat domů na Hanou.

„Byl to můj životní omyl. Dodneška nechápu, proč jsem ze Schalke odešel,“ řekl v rozhovoru pro Deník před deseti lety. Už po půl roce, v lednu 2002, byl společně s další olomouckou ikonou Pavlem Hapalem vyřazen z kádru.

Nicméně úspěchů se v Česku Látal dočkal, ale v dresu ostravského Baníku. S ním vyhrál mistrovský titul i český pohár, zisk obou trofejí paradoxně (nebo symbolicky) oslavil právě na olomouckém Andrově stadionu.

Trenér roku na Slovensku i v Polsku

Jako trenér začínal ve Frýdku-Místku, pokračoval v Opavě a Sokolově, v roce 2012 vedl půl roku Baník, ale byl rychle odvolán. První velký úspěch oslavil s Košicemi, kde navzdory složité finanční situaci dovedl klub k vítězství v poháru.

Dařilo se mu i v polských Gliwicích, se kterými útočil na polský titul a nakonec obsadil druhou příčku. Zároveň byl vyhlášen trenérem roku, stejně jako předtím na Slovensku.

Trofej zvedl nad hlavu i při krátkém angažmá v ambiciozním běloruském Dinamu Brest, se kterým ovládl Superpohár. Jeho působení ale trvalo jen 11 zápasů, než jej nahradil legendární Argentinec Diego Maradona.

Nakonec Látal loni v létě zakotvil na Slovensku v Trnavě a nemusel litovat. Mužstvo, které v předchozí sezoně získalo mistrovský titul, provedl přes předkola Ligy mistrů a Evropské ligy až do základní skupiny druhé nejprestižnější klubové soutěže. Tam navíc v konkurenci Dinama Záhřeb, Fenerbahce Istanbul a Anderlechtu získalo velmi slušných sedm bodů.

„Postup do skupiny považuji za největší úspěch svojí kariéry,“ řekl Látal loni pro Deník.

Po podzimu však Látal společně se sportovním ředitelem Pavlem Hoftychem i dlouholetým majitelem Vladimírem Poórem Trnavu opustil. Kvůli ekonomické situaci klubu a nedostatečné podpoře ze strany města.