Kádr mužstva oproti úspěšné minulé sezoně neoslabil – naopak do týmu přišly čtyři kvalitní posily – Pernica, Ekpai, Procházka, Bucha.

Mužstvu se na rozdíl od loňského soustředění v Rakousku vyhnula zranění, poprvé od roku působení v evropských pohárech nemuselo absolvovat v létě předkola a mohlo se soustředit jen na českou ligu.

Adolf Šádek.
Generální manažer Plzně Adolf Šádek: LM? Setkat se s Nedvědem by bylo fajn

O motivaci hráčů, od benjamínků až po tu nejzkušenější generaci, bylo také postaráno. „Zahrát si Ligu mistrů chce každý z nich. Pro ty mladé je Champions League velká meta, ti nejstarší cítí, že je to třeba poslední šance, a dělají všechno pro to, aby si ji zahráli,“ říká trenér Viktorie Pavel Vrba.

Deník přináší postřehy plzeňského kouče před startem nové sezony.

O SÍLE KÁDRU. S vedením klubu jsme hodně probírali, jestli necháme kádr tak silný. Nakonec jsme se pro toto řešení rozhodli – necháme si do pole dvacet hráčů, někteří ještě odejdou. Na podzim nás čeká spousta zápasů – kromě Fortuna ligy a Champions League budeme hrát ještě domácí pohár. Někdo spočítal, že nás na podzim čeká asi 24 utkání, což je jinak skoro celá sezona. Proto chceme mít kádr silný.

O PŘESTUPOVÉ POLITICE. Myslím, že nákupní politika, která začala už v zimě získáním Pernici, který ještě v Jablonci dohrával soutěž, nám vychází. Kroky, které jsme udělali s dostatečným předstihem, dnes přinášejí své ovoce, náš kádr je silný a podle mě i dost zajímavý. Podle mne tentokrát přišli hráči, kteří kádr doopravdy ještě zkvalitňují, není to jen doplnění o nějaké talenty.

O PERNICOVI. Luděk Pernica je hotový hráč, který by nám mohl strašně pomoci hlavně v rozehrávce. Po odchodu Čišovského a Bystroně, v nichž jsme měli tvořivé stopery, jsme měli spíš střední obránce, kteří byli důslední v obraně, ale kvalitou dopředu tak výjimeční nebyli. Pernica je způsobem hry Čišovskému a Bystroňovi dost podobný. To je schopnost, která je pro dobývání obranného valu soupeře hodně důležitá.

Trenér Pavel Hapal (vpravo) a sportovní ředitel fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný.
Sparta vybouchla v generálce. Chybí nám klid v zakončení, říká Hapal

PROCHÁZKA A EKPAI. Roman Procházka má za sebou několik velmi dobrých sezon v Levski Sofia. Kromě toho, že to je tvořivý hráč, dovede být v defenzivě ještě důslednější než někteří jiní hráči. Dvaadvacetiletý Ubong Ekpai posiluje naši ofenzivu, kterou nemáme vůbec špatnou, ale přesto jsme hledali mladší hráče, kteří by postupně měli nahrazovat v budoucnu ty starší, kteří už mají přece jen nějaký věk.

O BUCHOVI. Pavel Bucha je investice do budoucna, časem by měl nahradit naše záložníky. Uvidíme, co se bude dít po Champions League v zimě, možná někteří odejdou. A my chceme být opět připravení, aby noví hráči tady už nějakou dobu byli, sžili se s mužstvem a dostali prostor, který nám potom třeba vrátí v dalších sezonách. Pavel je rozhodně zajímavý hráč, uvidíme, jak vše zvládne. Kdyby neměl předpoklady, tak bychom o něj asi nestáli.

O ÚTOČNÍCÍCH. Je pravděpodobné, že všichni čtyři útočníci v kádru nezůstanou, protože to by bylo na celkový počet dvaceti lidí fakt hodně. Ke Krmenčíkovi, Bakošovi a Chorému, kteří v mužstvu působili na jaře, se v létě z hostování v Olomouci vrátil Jakub Řezníček, Kuba nás v přípravě utvrzuje v tom, že by tady měl zůstat.

O ODCHODU KRMENČÍKA. To je spíš otázka na Michaela, na jeho manažera a na vedení klubu. Se mnou nikdo nediskutoval o tom, že by měl Michael někam odejít. Pouze jsem se o tom dočetl v médiích. Z vlastní zkušenosti vím, že často média dávají informace, které nejsou úplně pravdivé. Já nevím, co je a není pravda, není to moje věc. Je to věc klubu, hráče a jeho manažera, takže já se k tomu ani vyjadřovat nechci.

Oslavy vítězství mistrovství světa byly bouřlivé
Rvačky, rabování a slzný plyn. Oslavy fotbalového titulu se ve Francii zvrtly

O LOSU LIGY MISTRŮ. Můžeme dostat třeba Lokomotiv Moskva, Dynamo Kyjev a Ludogorec, z toho by asi fanoušci velkou radost neměli. Ale může to být také Real Madrid, Manchester United. Byl bych rád, aby to bylo trošku namíchané, abychom měli šanci bojovat o třetí místo, které zaručuje jaro v Evropské lize. Dva silní a jeden hratelný soupeř, to by bylo ideální. Každý bod, který uhrajeme, by byl skvělý. A postup z třetího místa? Úžasný!

JASNO O SESTAVĚ? Nebudu říkat, že o sestavě nemám svoji představu. Mám nějaký okruh hráčů, ale na druhou stranu ještě zbývá necelý týden do začátku soutěže a může se stát cokoliv. Ale hlavně poslední zápasy nám ukázaly hodně, v některých pasážích jsme už hráli fotbal, který je trošku jiný než na začátku přípravy, kdy se trénuje dvoufázově. Teď už je to spíš o kvalitě. O tom, jak bychom se chtěli prezentovat.

O CÍLECH V SEZONĚ. Ve Fortuna lize ambice samozřejmě máme, obhajujeme titul a opět v ní chceme být úspěšní. Čekají nás dvě soutěže a my chceme v obou zase uspět. A já doufám, že se nám to podaří. Přitom pochopitelně víme, že Champions League bude tentokrát hodně náročná, při losu budeme až ve čtvrtém koši. A když vidím soupeře v prvních třech koších, čeká nás zajímavý podzim. Doufám, že něco uhrajeme.

Didier Deschamps
Světový titul slavil jako hráč, teď k němu Deschamps dovedl Francii jako kouč