Po utkání s Olomoucí přišla na přetřes otázka, nakolik současná mizérie souvisí s absencí Lukáše Kalvacha.

Ano, i s ním v sestavě sice viktoriáni podlehli doma na úvod jara Hradci Králové, ale hned potom se zranil v úvodu utkání v Brně (3:1). A od té doby léčí zraněný kotník. „Lukáš je pro nás klíčový hráč. Ale nebudu tvrdit, že jsme nevyhráli proti Olomouci kvůli tomu, že nehrál,“ pronesl po další domácí ztrátě plzeňský kouč Michal Bílek s tím, že má k dispozici natolik široký kádr, aby si s tím poradil.

Kalvach s podobným zraněním marodil už v létě 2021. Plzeňská Viktoria tehdy i kvůli tomu přišla o skupinu evropských pohárů. Střední záložník byl tehdy mimo hru více než dva měsíce. Tentokrát by to snad nemělo být natolik vážné. „Kalvi začíná individuálně trénovat, uvidíme, jak bude vypadat v týdnu,“ netroufl si trenér Bílek odhadnout, jestli bude moci klíčového hráče svého týmu využít už v sobotním šlágru na Slavii, který se hraje od 18:00.

„Všechno nechávám na Lukášovi, zranění kotníku bylo nepříjemné. Pro nás je důležité, aby byl v pořádku,“ naznačil 57letý kouč, že zdraví hráče je přednější.

S Klimentem kouč nechtěl jít do rizika

Podobný přístup má i v případě dalšího rekonvalescenta Jana Klimenta, který měl také poraněný kotník. V sobotu proti Olomouci už byl připravený na lavičce, dokonce se šel v jednu chvíli i rozcvičit, ale do hry nakonec nezasáhl. „Sám říkal, že by pár minut odehrál. Ale musíme ještě chvilku počkat, aby všechno dotrénoval, především intenzitu, která je potřeba pro prvoligové utkání,“ vysvětloval trenér Viktorie, proč po útočníkovi nesáhl.

„Honza s námi trénuje týden, i jeho zranění bylo velmi těžké. Nechtěli jsme jít do velkého rizika,“ doplnil Bílek na jeho adresu.

Zatímco většina ostatních náhradníků ze sobotního zápasu (Tvrdoň, Kaša, Jirka, Ndiaye, Durosinmi) si šla v neděli dopoledne zahrát za béčko třetí ligu proti Baníku Sokolov (1:0), útočník Kliment mezi nimi chyběl.

Na marodce plzeňské Viktorie byl ještě zkušený bek Radim Řezník, ale i on už má za sebou první tréninky s týmem. Při určité konstelaci tedy můžou trenéři pro zápas na Slavii vybírat sestavu z kompletního kádru.