Klokani tedy porazili rivaly z Letné 2:1 a jen tak mimochodem tím ukončili více než 900 minut trvající neprůstřelnost brankáře Petra Čecha.

Proč ten zápas připomínáme? Odpověď je jasná: šlo o poslední výhru Bohemky nad Spartou v nejvyšší soutěži. Už tak dlouho trvá čekání zelenobílé družiny.

„Je to velká motivace,“ řekl útočník Matěj Pulkrab, který poslední dobou chytil znamenitou formu. Ostatně jako celý tým Bohemians. Svěřenci trenéra Luďka Klusáčka zvítězili čtyřikrát v řadě a zvolna se sunou tabulkou vzhůru. Dnes v rámci 28. kola FORTUNA:LIGY hostí ve vršovickém Ďolíčku od 20 hodin právě Spartu.

Šance ukončit devatenáctileté čekání na výhru je tak nebývale velká. „Musíme se v klidu vrátit k tomu, co jsme hráli předtím,“ prohlásil Pulkrab po středeční výhře v Opavě. Vršovičtí tam sice uspěli, ale trenér neskrýval nespokojenost s výkonem.

Ach, to hostování

„Věřím, že na zápas se Spartou není potřeba hráče nějak motivovat, a že podáme kvalitní výkon,“ uvedl Klusáček. Ten v Opavě nenasadil některé obvyklé opory, jako jsou Josef Jindřišek a David Bartek. „Je to kvůli nabitému programu a únavě. Hráli jsme ve středu, teď hrajeme v sobotu, mezitím ještě byla dlouhá cesta do Prahy.“

Bohemians - SpartaZdroj: Deník

Proti Spartě naopak nenastoupí Pulkrab, jediný střelec opavského duelu. V Bohemians hostuje ze Sparty a v takových případech se kluby obvykle domluví na hráčově absenci ve vzájemných zápasech. „Už jsem to zažil i v Liberci, beru to tak, jak to je,“ hlásí pohotový střelec.

Pro zajímavost: ve zmiňovaném mači z listopadu 2001 nesměl hrát útočník Lukáš Hartig, jenž tehdy pro změnu hostoval ve Spartě z Bohemky. Z toho je znát, že tento (občas kritizovaný) zvyk je na českých trávnících skutečně pevně zakořeněný.

Pokud jde o sparťanskou útočnou vozbu, má Klusáčkův trenérský protějšek Václav Kotal příjemnější starosti. Ve středu proti Teplicím postavil na hrot po delší době Libora Kozáka a ten se mu odvděčil dvěma góly. Jak tvrdí otřepané sportovní rčení: řekl si o místo v základní sestavě…

Horší zprávou pro Kotala je skutečnost, že se ve středečním mači zbytečně vykartoval záložník Ladislav Krejčí. Dnes tak nemůže hrát. „To mi ani neříkejte. V tu chvíli, kdy dostal žlutou, jsme ho chtěli střídat,“ chmuřil se trenér Sparty.

Letenským to střílí

O skvělé formě Bohemians už byla řeč, čtyři zápasy v řadě vyhráli naposledy před deseti lety. Ale zvedá se i dlouho mátožná Sparta. Duely v Karviné a proti Teplicím sice zdaleka nebyly bez chyb a hluchých míst, ale sedm vstřelených gólů mluví jasnou řečí.

„Jsou to zatím jen dva zápasy, ale když budeme takhle hrát dál, nemám strach o to, že bychom nevyhrávali,“ řekl ostřílený Kozák.

Letenští se vyhoupli na pátou příčku tabulky a pokud dnes uspějí ve Vršovicích, mohli by poskočit i před čtvrtý Jablonec (ten hraje až zítra).

Jisté je, že večernímu mači bude scházet tradiční atmosféra. Ano, stovka příznivců Bohemians, která smí na tribunu, umí být hlasitá, a bujní jsou i „žebříkoví“ fanoušci za plotem stadionu, ale málo platné, pražské derby si žádá plné ochozy.