Pro první případ je typická věta, kterou každý fotbalový fanoušek či rekreační hráč slyšel za život mnohokrát: „Co to tak prožíváš? Chleba levnější nebude.“ Kritik (často kritička) šílenství jménem kopaná se zde staví do role střízlivého zastánce zdravého rozumu, který ví, že výhra Sparty, Slavie či Baníku mu účty za energie nezaplatí. A má pravdu.

David Limberský.
Limberský dostal v Edenu pár facek, píše fanouškovský web. Hráč (zatím) mlčí

Ve druhém případě je fotbal s jistým opovržením ostřelován z pozic blazeovaných zastánců tzv. vyšších hodnot, ať už se tím chápe cokoliv. „Vždyť je to primitivní zábava pro burany,“ štítivě se ozývá zpoza blyštivých hradeb intelektuální dokonalosti.

Proti oběma těmto postojům se těžko hledají pádné protiargumenty, obzvlášť když se samotní aktéři fotbalového dění často chovají ještě buranštěji než seriálové karikatury z Okresního přeboru. Stačilo sledovat dění v Edenu během zápasu Slavie s Plzní, tedy tuzemské elity: hulvátství, které by působilo přehnaně i v tom nejzaplivanějším výčepu, mělo svůj velký den.

Špatný příklad pro „prales“

Není sporu o tom, že jistá lidová jadrnost k fotbalu patří, a komu se to nelíbí, může se věnovat třeba provozování renesančních madrigalů. Jenže nic se nemá přehánět: ani láska k dílu velkého Palestriny, ani vášeň pro čutání do meruny.

Nedělní festival vulgarit, nepříčetnosti a zběsile vypoulených očích bohužel potvrdil, že když primitiva navléknete do drahého obleku, nestane se z něj gentleman.

Druhé kolo skupiny o titul okořenil zápas dvou nejlepších týmů Slavia - Plzeň.
Šádkův prostředníček, provokace lavičky Slavie. Šlágr o titul zastínila nenávist

Stejně tak se ukazuje, že změna ve vedení FAČR rozhodně nevyvětrá letitý odér zatuchliny ve fotbalovém podpalubí. A co víc: když se toto děje v nejvyšší soutěži, co čekat od chování hráčů a funkcionářů „dole v pralese“? Ještě se někdo diví, že se tam fackuje pomalu na potkání a rozhodčí aby si na zápasy najímali bodyguardy?

Jak už bylo řečeno, být proti fotbalu není těžké. Tak proč to kritikům ještě ulehčovat? Jde to přece i jinak.