Horší úvod si Jan Kuchta po svém příchodu do Sparty ani nemohl přát. V úvodním dvojutkání v boji o základní skupinu Evropské konferenční ligy se pětadvacetiletý útočník střelecky neprosadil a byl u vypadnutí z evropských pohárů. Následoval ligový zápas proti Liberci – frustrovaný Kuchta za nepříznivého stavu 1:2 vletěl do libereckého brankáře Oliviera Vliegena, kterému šlápl na hlavu.

Jakub Jankto (vpravo)
Sešívaná Sparta. Kuchta, Jankto… A teď ještě Coufal, vtipkují fanoušci

Následoval pětizápasový distanc a hned zkraje angažmá na Letné první velká krize – jedinou cestou, jak si Kuchta mohl udobřit sparťanské publikum, byla poctivá píle a vstřelené góly. To se Kuchtovi po návratu daří na výbornou.

Pomohla změna rozestavení

První dvě utkání Kuchta odehrál v útočné dvojici s Tomášem Čvančarou. Výsledkem byly ale dvě nečekané remízy s Teplicemi 2:2 a s Baníkem Ostrava, nově složená dvojice gólových bombarďáků si vedle sebe vyloženě překážela. Zlom přišel až v domácím utkání s Hradcem Králové. V něm byl totiž Kuchtův konkurent Tomáš Čvančara vyloučen ve 29. minutě za úder loktem.

Sparta i v oslabení dokázala utkání otočit, rozhodující branku obstaral právě Kuchta. „Mám velkou radost, že byl za svou tvrdou práci odměněn. Po tom, co jsem viděl ve druhém poločase, mám pocit, že Kuchtič, kterého jsem viděl na záběrech z minulé sezony, je zpátky a je připraven pomoci Sparty. Byl ve správných pozicích ve vápně,“ liboval si dánský trenér Sparty Brian Priske po utkání s Hradcem.

Petr Švancara (vpravo) v podcastu Mimo hřiště
Švancara (ne)má pro Limberského pochopení: Lidé mi také dluží peníze

A měl pravdu. Priske totiž překopal původní rozestavení Kuchtovi na míru. Ze hry na dva čistokrevné útočníky přesedlala Sparta ke hře na jednoho hrotového forvarda doplněného o dvě křídla.Nejlepší střelec fotbalové ligy ze sezony 2020/2021 pookřál. V zápase na hřišti Brna se trefil dvakrát a spolu s kapitán Ladislavem Krejčím mladším byl jednoznačně nejlepším hráčem na hřišti.

„Je to o tom, že stále hledáme cestu, jak dominovat v zápasech celou dobu. Velký zápas odehrál Kuchta, korunoval svůj výkon góly,“ byl spokojený s výkonem svého svěřence Priske.

Udobření s fanoušky

Sobotní duel s Pardubicemi už ukázal, že si Kuchta na Letné začal věřit. Ve 26. minutě totiž pětadvacetiletý útočník zvýšil na 2:1, svoji branku šel navíc slavit před kotel fanoušků Sparty, z nichž ho řada odsuzovala. Po brance do sítě Východočechů ale skalní jádro s Kuchtou sdílelo upřímnou radost. Aby také ne, když Kuchta po svém návratu zaznamenal v šesti zápasech čtyři branky a dvě asistence.

„Důležitými atributy Honzovy hry jsou rychlost, napadání rozehrávky soupeře, kvalita v zakončení. Je v ideálním věku, vybudoval si dobrou pozici v národním týmu,“ všímá si sportovní ředitel Tomáš Rosický.Po pohárovém utkání v Domažlicích čeká Kuchtu návrat do známého prostředí.

Fotbalisté Slavie se trápí
Slavia ve srabu. Trpišovský musí najít cestu ven, spoléhá na "tvrdé" jádro

V neděli totiž čeká Spartu derby na hřišti Slavie. Vášnivý chovatel slepic se v sešívaném dresu vypracoval v jednoho z nejlepších českých útočníku, v červenobílém nastřílel ve 43 zápasech 24 gólů a získal mistrovský titul i český pohár.Konec angažmá v Edenu ale dopadl velmi podivně. Kuchta měl sporty s trenérským štábem, po vzájemné dohodě do ruského Lokomotivu Moskva.

Ihned po příchodu do Sparty častovali fanoušci Slavie Kuchtu urážkami, kterými ho v neděli dozajisté zavalí.

Dokáže Kuchta ovládnout své emoce a vstřelit svému bývalému celku branku?