Na tuzemské fotbalové scéně v současnosti neexistuje jiný klub, který by se mohl pyšnit větší návštěvností než Slavia. „Lidi tady dokážou vytvořit skvělou atmosféru. Pokaždé se na to hrozně těšíme,“ nechal se slyšet kouč sešívaných Jindřich Trpišovský.

Jeho parta o víkendu odehrála na svém stadionu už třicáté ligové utkání v řadě, na které dorazilo přes 10 tisíc fanoušků! Musíte samozřejmě umazat zápasy s omezenou kapacitou stadionu kvůli covidové pandemii.

Slávistá Lukáš Provod (vpravo) po zranění už zase září na hřišti.
Slavia tasí trumf. Provod byl téměř rok zavřený v posilovně, teď je nažhavený

Tahle série nemá v historii samostatné české ligy obdoby. Twitterový účet CSfotbal, který přináší unikátní data o českém ligovém fotbale, nabídl zajímavé srovnání s ostatními kluby. Tipnete si, kdo je za Slavií? Druhou nejdelší šňůru drží Brno.

Dnes druholigová Zbrojovka v dobách své největší slávy odehrála třiadvacet zápasů v řadě před návštěvou přesahující 10 tisíc fanoušků.

Mimochodem, právě jihomoravský klub drží český ligový rekord v průměrné návštěvnosti. Na legendární stadion za Lužánkami chodívalo na fotbal pravidelně téměř 22 tisíc lidí. Ostravský Baník si i díky Bazalům drží průměr lehce přes 15 tisíc, Slavia pak přes 13 tisíc.

Ligová návštěvnost.Ligová návštěvnost.Zdroj: Deník

A jak si na tom stojí pražská Sparta, která se chlubí širokou fanouškovskou základnou? Možná se budete divit, ale tradiční rival Slavie v návštěvnosti značně pokulhává. Jen čtyřikrát po sobě přišlo na Letnou více než 10 tisíc fanoušků. Stejně jako v Teplicích. Za Československa tomu ale bylo jinak.

Na počest Johna Williama Maddena byla pojmenovaná i jedna z tribun v Edenu.
Fanoušek Slavie si uzmul jméno ikony. Trpišovský se dá s Maddenem srovnat, říká

„Sparta zřejmě drží nejdelší sérii 82 zápasů z první půlky 60. let. Zřejmě proto, že návštěvy se za komunismu vykazovaly z různých důvodů zvláštně a realitě ne vždy odpovídaly,“ ozřejmil Aleš Jandač, který stojí za projektem CSfotbal.

Sparta drží i jeden český primát. Na venkovních stadionech táhne nevíc. V průměru na ni chodí 7 730 lidí.

A jedna perlička na závěr – v žebříčku figuruje se dvěma zápasy i Příbram. V ligové sezoně 1999/2000 přišlo k Litavce přes 10 tisíc fanoušků na zápasy Teplic a Sparty. Ta přilákala 12 562 diváků.