Chcete příklad? V přípravě se trefil šestnáctiletý Adam Hložek, nejmladší sparťan v historii nejvyšší soutěže. Šest branek (nejvíc z týmu) pak má na kontě devatenáctiletý Václav Drchal.

„Jsem spokojený. Góly mě těší o to víc, že přišly po zranění,“ pochvaluje si českobudějovický rodák, jenž ve Španělsku přispěl dvěma trefami k sobotnímu vítězství 4:1 nad Pekingem.

Neprosazují se ovšem jen útočníci. Obraně šéfuje stoper Dominik Plechatý, v solidním světle se ukazují i ukrajinský objev Vadym Chervak či záložník Daniel Mareček. Taková nálož talentů ve Spartě nebyla od dob progresivního kouče Davida Holoubka v roce 2016.

Prosadit se může každý z nich. „Jsou to pracovití kluci. Atmosféru prvního týmu zvládají, mají i předpoklady k tomu, aby se zlepšovali,“ potvrdil Deníku asistent trenéra Petr Janoušek.

Vzpomínka na titul

Janoušek má k mládeži blízko. Jako trenér byl u titulu sparťanského dorostu v roce 2010. Tehdy pracoval třeba s Ladislavem Krejčím či Pavlem Kadeřábkem.

„Vítězné typy. Fotbalisté, kteří si šli za svým cílem a neustále na sobě dřeli. Dokázali se motivovat, ale také si konkurovat,“ vzpomíná na současné tuzemské reprezentanty. Vyrůstají na Spartě fotbalisté podobného formátu? Je to možné: Janoušek vidí v současné generaci jistou podobnost. „Jsou to stejní bojovníci,“ usmívá se.

Kabina se každopádně výrazně omladila. Díky Hložkovi a spol. klesl průměrný věk kádru na 25,2 roku. To je o čtyři roky méně, než čítal třeba tým Itala Andrei Stramaccioniho ze sezony 2017/18…

Počítejte i s případnými ekonomickými plusy. Hložka už dříve lákaly akademie Bayernu a Manchesteru City, mladík ale odolal. Kolik za něj zájemci nabídnou, až v „áčku“ začne nastupovat pravidelně? Na Spartě se po rekordní ztrátě za minulou sezonu (723 milionů korun) jistě bránit nebudou.

Náhrada za Stanciua

Zatím však řešme spíše výsledky. „Rudým“ se totiž daří, v přípravě vyhráli všech pět duelů. Nejistota? Obavy? Jeden otazník visí nad ofenzivou. Chybí zde matador: kromě Václava Kadlece nemá žádný ze sparťanských útočníků víc než jednadvacet let.

Kde jsou tolik potřebné zkušenosti? Jistě, Benjamin Tetteh na podzim nastřílel solidních devět gólů, přesto bylo občas znát, že potřebuje uklidnit. Těžko mu může pomoci stejně starý Matěj Pulkrab nebo zmíněný teenager Drchal.

Janoušek však míní: „Věřím, že nepůjde o limitující faktor. Kluci ukazují, že góly střílet umějí, od zkušenějších hráčů si navíc mohou kdykoli nechat poradit.“

Podobná situace panuje v záloze. Post, na němž válel Nicolae Stanciu, po odchodu rumunské hvězdy do Saúdské Arábie osiřel. Nahradit jej mohou, jak jinak, mladíci: třiadvacetiletý Martin Hašek nebo dvaadvacetiletý Michal Sáček. Poradí si s nelehkou úlohou?

Podle trenéra ano. „Nejde o úplné mladé pušky, oba už mají v lize něco za sebou. Podívejte se do zahraničí, přední týmy často táhnou hráči klidně už v devatenácti, dvaceti letech.“

Sázky na dravé mládí se tedy Sparta nebojí. Vězte, že jej pravděpodobně nasadí už příští týden v ligovém derby s Bohemians. „Chceme se posunout dál. Finální rozhodnutí je vždy na trenérovi, ale věřím, že ho kluci přesvědčí a o minuty na hřišti si řeknou,“ dodává Janoušek.

Pokud se jim to podaří, budou mít nároční fanoušci důvod k radosti. Ovšem vydrží jim všem až do konce května? Spartu čeká boj o poháry…