Odejde Chytil, neodejde Chytil? To je otázka, která se řeší celé zimní přestupové období. Velký zájem Slavie však ztroskotal na neexistující náhradě Hanáků na pozici útočníka za třiadvacetiletého forvarda.

„Musím mít čistou hlavu. Nic jiného mi nezbývá, než pracovat a podávat dobré výkony tady,“ říkal po sobotním utkání na půdě Slovácka v tomto ročníku šestigólový střelec Mojmír Chytil.

I přes setrvání však v obou duelech předvedl zajímavé výkony a není na něm znát, že by byl nějak naštvaný nebo zklamaný, že přestup prozatím nevyšel.

Trenér fotbalistů Zlína Pavel Vrba na tiskové konferenci.
Vrba vytvořil rekord. Kouč Zlína postavil nejstarší tým v historii české ligy

„Těch dotazů na tohle téma je poměrně dost. Ale říkal jsem to několikrát. Mojmír je čistý kluk, má rád fotbal, hraje ho s láskou a srdcem a také má rád Sigmu Olomouc. Určité dílčí zklamání v něm bude, ale pracuje na sto procent v tréninku i zápasech. Ukazuje také na jaře, že je pro nás velice platným hráčem,“ potvrdil kouč Sigmy Václav Jílek.

Dny do konce přestupového období se krátí a není ještě úplně stoprocentní, že Chytil odehraje celé jaro na Andrově stadionu, ale vše tomu nasvědčuje. „Uzavřená věc to ale bude až skončí přestupové období,“ dodal Chytil.

A Sigma začala konat a připravovat se na jeho případný letní odchod. Z vlastních zdrojů se snaží připravit do ligové zátěže Davida Vaněčka, což ale podle slov realizačního týmu není otázka dohledné doby. Navíc není vůbec jisté, do jaké formy se Vaněček dostane.

František Cipro
Trenérský vzor a kovaný slávista. Legendy vzpomínají na zesnulého Cipra

„Cítíme stále hendikep při herní stránce. Není to otázka měsíce, kdy bude připraven a schopen pomoci týmu a já o tom byl stoprocentně přesvědčený. Je klíčové, aby ta doba byla co nejkratší, ale chceme ji vytěžit, abychom jej měli připraveného i v návaznosti na případný letní odchod Chytila,“ sdělil Jílek.

Vedle Chytila se k dobrým výkonům rozehrává Antonín Růsek, což je ale jiný typ útočníka. Další variantou je Tomáš Zlatohlávek, který ale prozatím na jaře jen paběrkuje. Proti Spartě i Slovácku se na trávník podíval shodně až v roli taktického střídání a zapsal vždy jen minutu.

„Vnímáme jej jako hráče do hrotové pozice. Je schopný nám tam udělat hodně práce a splnit také presinkové nároky, které máme,“ řekl na adresu dvaadvacetiletého hráče kouč.

Posila z Opavy

Sigma tak přivedla v minulém týdnu posilu. Devatenáctiletého Denise Kramáře z Opavy, který už má na svém kontě pět startů v nejvyšší soutěži a dalších 45 ve F:NL, kde vstřelil pět branek.

„Neproběhla tam ještě aklimatizace na naše nároky. Bude to chtít čas, abychom si na něj šáhli v tréninku. Vytížení dostane zejména v zápasech béčka a dál uvidíme,“ prozradil Václav Jílek.

Talentovaný útočník už o víkendu odehrál devadesát minut za druholigové béčko proti Rosicím (1:2) a zařídil penaltu před jediným gólem Hanáků. Další start mohl přidat již v úterý, ale duel Sigmy B v Jihlavě byl po dohodě soupeřů zrušen. Musí si tak počkat na sobotní střetnutí v Řepčíně s Prostějovem (10.00)

Sharlon Pace, fotbalový boss z Malty
Víc peněz než v Česku. Boss z Malty si hýčká fotbalisty, zná Spartu a Svobodu

Bude otázka, kdy se dostane alespoň do nominace ligového áčka, nicméně teď si pod taktovkou Václava Jílka užívá první tréninky a zvyká si na nároky kouče.

„Je něco jiného vidět hráče v zápase za Opavu a něco jiného, když s ním můžeme dennodenně pracovat. V tomhle duchu jsme spolu také mluvili. Minimálně první měsíc je doba, kdy si na něj šáhneme, seznámíme ho s principy a nároky, které na hru máme. Samozřejmě jsme jej sem brali s tím, že bude v kádru áčka a do budoucna by měl nastupovat,“ uzavřel Václav Jílek na adresu hráče, který v Olomouci podepsal smlouvu do roku 2026.