V Uherském Hradišti mají před sebou novou sezonu, další velké výzvy. Pomoct naplnit nejen rozpočet, ale i sportovní cíle má skupina Solar Global. Zakladatel předního českého producenta energie z fotovoltaických a dalších obnovitelných zdrojů Vítězslav Skopal se stal novým spolumajitelem klubu a zároveň i novým předsedou představenstva fotbalového Slovácka.

„Dobře vím, že není jednoduché vstoupit do klubu. Spousta oddílů nám může takového sponzora závidět. Já jsem rád, že Vítězslav Skopal, který stejně jako domtor Zemek patří mezi patrioty, do toho šel. Já z něho cítím pozitivní energii, která nám i po patnácti letech ve fotbale občas chybí,“ říká Pojezný.

Nový spolumajitel Slovácka se s klubem seznamoval už na jaře. Nyní po valných hromadách probíhají různé debaty. Řeší se rozpočet, investice, činnost oddílu. Co firma Solar Global fotbalovému klubu přinese, zatím ale nikdo netuší. „To se uvidí až později, ale je to určité povzbuzení a nová pozitivní energie. Pan doktor Zemek už na to nebude sám,“ těší Pojezného.

Sparťanský trenér Brian Priske uděluje pokyny Adamu Karabcovi.
Sparta hodlá v Norsku prolít krev. Slavia může experimentovat

Činovníci z Uherského Hradiště by však potřebovali, aby se k majitelům přidaly ještě další firmy, město či kraj. „Sportovní úspěch totiž občas může zakrýt spoustu problémů a starostí. Třeba trenér Svědík má možná větší ambice než my,“ říká s úsměvem známý funkcionář, který je ale realista a snaží se řešit věci tak, jak jdou. „Se vší zodpovědností vůči majitelům, vůči všem,“ tvrdí.

I když se Pojezný snažil vyjít kouči Svědíkovi vstříc a společně s manažerem Šumulikoski sháněli posily a adekvátní náhradu za odcházející borce, ne všechno se v letní pauze podařilo. „Byl jsme trochu zklamaný z toho, že jsme se nedokázali domluvit s některými kluky, kteří tady byli,“ přiznává.

Na mysli má hlavně útočníky Jurečku a Ciciliu. „Je to škoda. Mohli jsme být ještě silnější. Bez některých kluků to bude těžké,“ ví dobře.

Není to jenom o penězích

Při jednání s hráči ale získal obrovská zkušenosti. „Teď už víme, že určité věci se musí předvídat. Kolikrát to ale není jenom o penězích, ale i spoustě jiných věcí. Člověk však na to přijde až postupem času,“ líčí.

Zlákat do provinčního klubu hráče ze Sparty, Slavie či zahraniční je téměř nemožné. „Trh je strašně limitovaný, kvalitní hráči nejsou. Oproti jiným evropským klubům jsme nekonkurenceschopní,“ říká.

Trenér fotbalistů Slovácka Martin Svědík na předsezonní tiskové konferenci.
Slovácku chybí útočník číslo jedna. Zklamaný Svědík by ještě uvítal dvě posily

Vedení Slovácka i tak bylo na přestupovém trhu aktivní a v létě získalo pět nových hráčů. V týmu navíc pokračují brankář Nguyen a útočník Šašinka, z Vyškova se vrátil stoper Srubek.

Úplnými nováčky jsou útočníci Kozák s Brandnerem, záložník Sinyavskiy či mladý obránce z Íráku Merchas Doski. Největší posilou je ale záložník Trávník, jenž se do Uherského Hradiště vrátil po několika letech.

„Kluci budou mít těžko nahradit své předchůdce, ale z minulosti víme, že mohou být i lepší. I když máme trošku rezervy, nezbývá než věřit a makat. Prostě se z toho nesmíme podělat,“ burcuje Pojezný.

Všichni v Uherském Hradišti pracují na tom, aby se klub probojoval do základní skupiny Evropské či Konferenční ligy. Slovácko ve 3. předkole Evropské ligy narazí na Fenerbahce Istanbul. „Je to pro nás obrovsky zajímavé, na druhé straně taky strašně těžké. Nebude to vůbec žádná sranda. Věřím však, že se toho zhostíme důstojně,“ přeje si Pojezný.