V utkání ukázal, že je univerzální voják. Na hrotu útoku kloubí dovednosti, které nejdou vždy dohromady. Je silný i výbušný, použitelný v různých stylech hry. „Umí uhrát míče zády k bráně, ale také rozběhnout akci, to je velmi cenné,“ ocenil ho v televizním rozhovoru kapitán Bořek Dočkal.

Fotbalisté pražské Sparty porazili v 11. kole první ligy Pardubice 4:2. Zleva Martin Minčev ze Sparty a Martin Toml z Pardubic.
Kanonádu Sparty řídil dvougólový Minčev, plzeňský lídr zase vyhrál o gól

„Minči je rychlostně velice dobře vybavený, v koncovce se chová správně. V mužstvu si vytváří dost silnou pozici,“ pochválil mladíka trenér Pavel Vrba.

Volba číslo jedna

Vlastně tím tak potvrdil, že v tuto chvíli je pro něj hrotovým forvardem číslo 1, což je dobrá zpráva i pro megatalkent Adama Hložka, který se lépe cítí v mírně staženější pozici, odkud řídí hru, ukazuje cit pro přihrávku. Nakonec to demonstroval i v neděli, kdy vyslal za první trefou právě Minčeva. Ten nezaváhal, rozjel dlouho očekávané představení.

Mladý Bulhar dorazil na Letnou před minulou sezonou s vizitkou generačního talentu. Ostatně Sparta ho dlouho mapovala, přesně dva roky. V létě 2018 byl totiž zvolen nejlepším hráčem Memoriálu Václava Ježka. Na turnaji pro reprezentační týmy do osmnácti let vstřelil tři branky.

Brankář Teplic Tomáš Grigar
Gólman Grigar: Kdyby přišlo nějaké těžší zranění, tak asi skončím

„Právě tam nás poprvé zaujal. Od té doby jsme ho nadále sledovali. Jedná se o velmi dobře fyzicky a rychlostně vybaveného hráče, chce dávat góly. V budoucnu může mít pro náš tým velkou cenu na křídlech i v útoku,“ přivítal Minčeva na Spartě sportovní ředitel Tomáš Rosický. „Je to mladý a ambiciózní kluk, který chce v kariéře něco dokázat. Není jen talentovaný, ale i hladový po úspěchu. Přesně o takové hráče máme zájem,“ dodal.

Drahá investice

Onen interes dokazuje také suma, která putovala do klubu Černo More. Letenský majitel Daniel Křetínský se uvolil zaplatit dva miliony eur, tedy 52 milionů korun. Z Minčeva se v tu chvíli stal pátý nejdražší nákupv týmové historii.„Nedivím se, že ho Sparta koupila. Líbil se mi už v lize,“ podotkl Vrba. Kouč svého pozdějšího svěřence sledoval zblízka, v bulharské soutěži působil na lavičce mocného Lodogorce Razgrad.

Záložník Slavie Peter Olayinka oslavil jubilejní stý ligový zápas a návrat po zranění gólem do sítě Liberce.
Návrat, jubileum, gól. Olayinka si zápas s Libercem užil. Budu ještě lepší, řekl

Mladík však neměl dobrý rozjezd. V první sezoně odkopal jen 206 minut ve čtrnácti zápasech. Ani jednou neskóroval. Nyní je na úplně jiných hodnotách (6 zápasů, 3 góly, 1 asistence). Ukazuje se, že potřeboval čas na adaptaci. „Jsem rád, že byl trpělivý, teď se mu to vrací,“ glosoval Vrba.

Trpělivá však byla i sama Sparta. Ta při nedostatku útočníků těží z produktivity sebevědomého Bulhara.