Dříve platilo, že trénovat Spartu je nejprestižnější role, jaké lze v českém klubovém fotbale dosáhnout, a že její nabídka se neodmítá. Časy se změnily. Klub z Letné už dávno vyklidil pozice na čele tabulky a propad pokračuje. O restart se nyní pokusí zkušený Václav Kotal, jenž nahradil odvolaného Václava Jílka.

Ne každý má na to, aby byl Sparťan

„Musíme vrátit Spartu tam, kam patří,“ řekl Kotal krátce po svém přesunu od béčka k hlavnímu týmu.

Přijde vám to povědomé? Ano, takřka stejnými slovy zahájili sparťanské angažmá Jílek, Horňák, Ščasný, Hapal i Stramaccioni.

Když v létě minulého roku přišel na Letnou Václav Jílek, vypadalo to, že Sparta konečně našla někoho, s kým může počítat na více sezon. Sportovní ředitel Tomáš Rosický mu vyslovil velikou důvěru a prohlásil, že to byl on, kdo si ho vybral, že za ním stojí.

Nepovedlo se a Rosický se za nic neschovával.

„Zodpovědnost jde na moje bedra, to je jasné,“ oznámil na páteční tiskové konferenci, na níž byl Václav Kotal oficiálně představen jako trenér áčka.

Proč se týmu nedaří? Proč není stále schopný se sehrát a podávat stabilní výkony? Proč musí po pár měsících hledat nového trenéra?

„Nároky na všechny v klubu jsou prostě obrovské. Sparta asi není pro každého,“ uvažoval Rosický.

Dělat ve Spartě nečekaná a spontánní rozhodnutí je v posledních letech hodně aktuální. Václav Jílek nastupoval do jarní odvetné části FORTUNA:LIGY s důvěrou vedení klubu, které ho odvolalo po prvním zápase. Celá zimní příprava je prakticky zahozená, když po 90 minutách nové půlsezony přijde k týmu jiný kouč.

„Řešili jsme to s Tomášem Rosickým celý víkend. V pondělí jsme se zeptali pana Kotala, jestli by byl ochoten převzít áčko, kdybychom se pro změnu rozhodli. V úterý jsme si s Václavem Jílkem sedli, probrali všechno a dohodli se na tom, že spolupráci ukončíme,“ přibližoval průběh posledních dnů generální ředitel klubu František Čupr.

„Trenér nedostal žádné ultimátum. Sliboval jsem ale, že diváci uvidí organizované mužstvo, co se bude prát za rudý dres. Nic z toho k vidění nebylo,“ doplnil Rosický.

Kotala čeká premiéra na hřišti Olomouce, která na úvod jara přehrála na Stínadlech Teplice 3:1. Dvěma góly se o to zasloužil Lukáš Juliš, ale toho se sparťané (asi) bát nemusejí. Na Hané je na hostování z Letné a proti svému klubu by mohl nastoupit jen po zaplacení tučného poplatku. „Olomouc hrá-la skvěle. Zápas jsem sledoval hlavně kvůli tomu, že Lukáš hrál na podzim u nás za béčko a ohromně nám pomohl. To jsem ještě vůbec nevěděl, že o pár dnů později přeberu áčko,“ usmíval se Kotal.

Včetně soustředění ve Španělsku fotbalisté Sparty prohráli už čtyři zápasy za sebou. „Situace není dobrá a hráči to cítí. Představy o sestavě mám, změny musí přijít,“ přiznal.

Odstranit chyby je hlavním úkolem

Jenže… „Čas na nějaké bližší poznání byl strašně krátký. Chceme pracovat na chybách. Ty individuální byly asi nejpodstatnější.Trenér může stanovit taktiku, ale na hřišti rozhodují hráči,“ prozradil, čím chce po trenérské rošádě začít.

„Po těch pár trénincích věřím, že je ve Spartě dobrá skladba fotbalistů, ale musí si všichni plnit povinnosti, které dostanou. Dopředu i dozadu. Hlavně počet gólů, který Sparta dostala, je vysoký,“ zdůraznil Kotal. „Pracovali jsme hlavně na tom, abychom měli lepší obranné postavení. Může to být s určitou mírou rizika, pořád by to ale mělo být bezpečné z hlediska defenzivy,“ prozradil.

Václav Kotal je protřelý rutinér a mohl by být tím, kdo Spartu opět dokáže vytáhnout na vrchol. Ovšem to ukážou až nejbližší zápasy. Se stejnými ambicemi přišli na Letnou i jeho předchůdci.