Pardubice si schovávají to nejlepší na konec. Jejich výkony se přibližují ke krasojízdě v premiérovém ročníku v první lize. Výhrou ve "svém" Ďolíčku, tentokrát jako hostující tým, učinily mílový krok k přímé záchraně. V posledních čtyřech zápasech Pardubice třikrát vyhrály. Naposledy 1:0 na Bohemians. Co je ale nejdůležitější - dvě výhry spadají do skupiny o záchranu. A to se prosím odehrála dvě kola.

„Ani v jednom z nich jsme nedostali gól. Takže nám určitě pomohlo výrazné zlepšení obranné fáze,“ vysvětluje proměnu pardubický trenér Jiří Krejčí. Udeřil hřebíček na hlavičku. Pardubičtí udrželi podruhé v sezoně dvakrát po sobě čisté konto. Nicméně v prvním případě se jednalo o bezbrankové remízy. S tím souvisí fakt, že poprvé vyhráli dvakrát v řadě.

David Limberský.
Limberský dostal v Edenu pár facek, píše fanouškovský web. Hráč (zatím) mlčí

„Je to práce celého týmu. Všichni kluci fakt chtějí bránit. Nikdo z nás nevypustí jediný souboj. A to se odráží v defenzivě. Není to jen zásluha obranné čtyřky. Je to o práci celého mužstva,“ podotýká pardubický stoper Robin Hranáč. „Osobní zodpovědnost. Každý z nás jde do souboje obětavě. Neprohráváme je,“ doplňuje jeho „dvojče“ na postu Filip Čihák.

Znají se už z plzeňské mládeže. Do dvojice v Pardubicích je svedlo zranění zimní posily Karla Pojezného. „Umíme se zajistit. Spolu nám to sedí,“ směje se Čihák.

Zápas o šest bodů, který není v této fázi výjimkou, v Ďolíčku zvládli pardubičtí fotbalisté na jedničku. „Začátek ale byl pro nás těžký. Soupeř si vytvořil několik standardek. Ať už zahrával dlouhé auty, nebo kopal rohy. Naštěstí jsme to ubránili a z první naší standardní situace dali gól,“ říká Filip Čihák.

Kapitán Slavie Stanislav Tecl diskutuje s polským sudím Bartoszem Frankowskim.
Hit ligy? Divočina v polské režii. Trpišovský: Mně se způsob rozhodování nelíbil

Nadstavbu k obranným povinnostem přidal právě jeho kolega ze stoperské dvojice. Nejenže se poprvé trefil v pardubickém dresu, on vsítil premiérový gól v nejvyšší soutěži. Díky konečnému výsledku na něj nezapomene. A kdyby to šlo, tak si vezme na památku míč, do kterého nechytatelně trkl hlavou. „Byl to nacvičený signál, který s Jeřábem (Jan Jeřábek) trénujeme už dlouho. Konečně nám to vyšlo,“ konstatuje potěšeně Hranáč.

Hrdinou i Markovič

Poloviční podíl na jeho kariérním milníku má brilantní kopací technika Ondřeje Čelůstky, který zahrával roh. „Tušili jsme, že kdo dá první branku bude v psychické výhodě,“ popisuje Krejčí myšlenkové pochody. Po změně stran klokani přitlačili na pilu, jejich soupeř však odolal až do závěrečného hvizdu. „Ve druhém poločase jsme chtěli sice útočit, ale musím přiznat že jsme vítězství jen ubránili a ukopali,“ pravil upřímně Čihák.

Lví měrou přispěl ke zlatým třem bodům gólman Jakub Markovič, který chytil minimálně tři góly. „V závěru jsme měli štěstí a stejně jako v celém utkání nás tam podržel Marky,“ vysekl poklonu svému klíčovému muži Jiří Krejčí. Jeho tým se snad poprvé v sezoně odpoutal od barážových příček. „Udělali jsme krok k záchraně, ale pořád jsou ještě tři zápasy do konce,“ nehodlá usnout na vavřínech Čihák.

V nich jeho tým hostí sestupující Karvinou a víceméně zachráněný Zlín. A zajíždí do Teplic. Tohle musí vyjít, jinak budou za…