Dreksa hrál naposledy 28. července loňského roku na Slavii. Zranil se a kvůli bolavé achilovce vynechal osmdesát procent sezony. Na jeho návrat do obrany čekali fanoušci jako na spásu. Všichni si od něj slibují, že obranné řady MFK vyvede z chaosu, bude dirigovat obranu a svou jistotou dodá potřebný klid i spoluhráčům. Že pozvedne karvinské výkony.

Dreksa to vše splnil, navíc v roli nového kapitána. A ještě pobavil hláškami v pozápasovém studiu České televize. „Čisté konto? Však už bylo načase. Vždyť chudák Berky (brankář Martin Berkovec) dostával v kabině už pěknou sodu,“ vtipkoval.

Karvinští fotbalisté se radují z výhry v derby.
OBRAZEM: Ohlasy hráčů po derby Karviná – Baník

Karviná si udrženou nulu za odvedený výkon zasloužila. A je to i Dreksova zásluha. „Jsem šťastný, že se nám podařilo vyhrát. Všichni se dívali na to, jak bych měl mužstvu pomoct. Ale já sám jsem od kluků potřeboval pomoc,“ vysvětloval, že zatím naskočil jen do dvou zápasů za karvinskou juniorku.

„Musím mančaftu poděkovat, že mi to usnadnil. Nebylo jednoduché tam po tak dlouhé době vletět, navíc jsem bojoval se zánětem středního ucha. Ale trenér mě překecal,“ smál se po vítězném utkání.

Kapitáni. Karvinský Pavel Dreksa (vlevo) bránil toho ostravského Milana Baroše.Zdroj: Ivo Dudek

Sám vůbec nevěděl, co od sebe může čekat. „Neblázněte. Dva poločasy za juniorku mě nemůžou připravit na plnohodnotný ligový zápas. Navíc v derby proti Baníku,“ upozornil.

Jenže právě on překypoval jistotou, vůdcovskými schopnostmi. „Nechápu, že chlap, který tři čtvrtě roku nehrál, jde na hřiště a oddiriguje tu obranu tak, že nejsme schopni vystřelit na bránu,“ poznamenal po utkání trenér Baníku Bohumil Páník.

Šetřil každý krok

Sám Dreksa toho měl v poločase podle vlastních slov dost. „Abych pravdu řekl, už někdy kolem pětadvacáté minuty jsem si začal říkat: Tak pozor, jde do tuhého. Začni myslet, šetři každým krokem. Do té doby jsem tam měl pár sprintů a začal je cítit. V poločase jsem to rozmasíroval, nakopnul se. Musel jsem se zase nahecovat, ale jak říkám, kluci mi neskutečně pomohli. Miňo s Krivim (Krivák s Rundičem) vedle mě, Bůďa (Budínský) přede mnou. Ve druhém poločase se mi hrálo líp. Bylo to super,“ pochvaloval si.

Svého plánu šetřit každým krokem se ale držel. Když dala Karviná gól, devět hráčů naskákalo do klubka, Berkovec byl v bráně a jediný hráč v poli stál na vlastní půlce. Pavel Dreksa. „Fakt jsem šetřil síly. Myslím, že teď si dám týden pauzu,“ žertoval po zápase. „Snažil jsem se hlavně sám neudělat chybu a odkopnout balon klidně až za stadion. Vypadal jsem jako uklízeč,“ bavil dál.

Pavel Dreksa uhlídal i Milana Baroše.Zdroj: Ivo Dudek

Vyzdvihl přínos trenéra Františka Straky. „Všem nám napumpoval do žil hlavně sebevědomí. Má na mančaft výrazný vliv,“ ujistil.

I on ale ví, že jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. A to doslova. „Je to jedna výhra. Když se dívám na tu tabulku, pořád je to hrozný pohled. Musíme makat dál,“ burcuje spoluhráče jako správný kapitán.

Ostatně, o důležitosti tohoto hráče pro karvinský tým nejlépe svědčí asi to, že ihned po svém návratu na trávník nastoupil s kapitánskou páskou. To jej vybral trenér? „To jsem ani neřešil. Přišel jsem do kabiny a měl ji připravenou na svém místě. Tak jsem si ji nasadil a šli jsme na to,“ zakončil Dreksa s úsměvem.

Utkání 26. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 29. března 2019 v Karviné. Na snímku fanoušci Baníku sledují zápas na TV před stadiónem.
Fotbalové derby MFK Karviná – Baník Ostrava pohledem fanoušků
Slezské derby mezi Karvinou (v bílém) a Baníkem Ostrava.
Karviná vyhrála a kraluje Slezsku