Nejvytíženější hráč sezony. Infografika.Zdroj: RedakceDobře to ví trenér úřadujících mistrů. „Potřebujeme se důkladně připravit, minule se nám to vyplatilo. Proto byl kondiční kemp kratší, ale o to intenzivnější. Celkový objem je stlačený do méně dní, je to hodně náročné,“ přiznává slávistický trenér Jindřich Trpišovský. „Na soustředění máme 26 hráčů, a to je hodně. Na jaře jsme jich měli 20 do pole, což je ideální. Na podzim nás ale čeká rekordních 30 zápasů,“ dodává.

Náročná sezona vyžaduje pořádně široký kádr, aby bylo v případě potřeby kam sáhnout. Ovšem zatímco v Edenu vědí, že na podzim budou bojovat na domácí i mezinárodní scéně, tak na Letné budou muset zvládnout dvě předkola, aby se do evropských pohárů vrátili. Pak se může stát, že nabitá sestava bude hrát pouze domácí soutěž a rázem je tu až zbytečný přetlak hráčů. Sparty se to týkalo v předchozích dvou ročnících.

Nová posila Sparty David Lischka (na snímku z ledna 2019).
Napodruhé to vyšlo. Stoper Lischka se stal sparťanem

Nového sparťanského kouče Václava Jílka na Letné přivítalo včetně marodů dokonce 37 fotbalistů. „To bylo samozřejmě moc. Preferuji nižší počet do přípravy, aby byl maximální prostor pracovat s těmi, s nimiž počítáme,“ měl jasno na startu letního drilu. „Musíme si ale vytvořit zásobu hráčů, čekají nás předkola, těžká sezona. Výhodou je, že vznikl B tým, v áčku zůstane asi 23 lidí,“ uvedl.

Právě béčka, která budou hrát třetí nejvyšší soutěž, dávají klubům možnost, kam hráče „schovat“. A v případě obou pražských velkoklubů není problém dát do ČFL i ty, kteří mají lukrativní smlouvu. A že si uvědomují důležitost kvalitních rezervních celků dokazuje i fakt, že se jich ujali zkušené osoby Spartu B povede Václav Kotal a Slavii B Martin Hyský.

Odpočinek potřebuje zejména hlava

Nejvytíženější hráči prakticky nemají čas na odpočinek. V tomto vyniká vítěz ankety o hráče sezony, slávistický záložník Tomáš Souček. Ten odehrál v dresu Slavie nebo reprezentace 53 zápasů. „I s nároďákem byla pauza krátká, ale odpočinul jsem si,“ poznamenal Souček.

Letošní letní přestávka je mimořádně krátká a ne každý to může snášet dobře. „Tělo se po zápřahu zregeneruje za tři čtyři dny, ale hráči mají rodiny a soukromý život tím trpí. Důležitější je, aby si odpočinula hlava,“ upozorňuje lékař českého národního týmu Petr Krejčí starší. „Každý hráč to má jiné, někdo to bere dobře, někdo s tím může mít trochu problém,“ míní.

Miroslav Stoch.
Zvláštní sbohem oblíbence Stocha. Co udělá Slavia teď?