Jak se to celé seběhlo? Gólman Jablonce Vlastimil Hrubý chtěl zrychlit hru a dlouhým výkopem založit útok, nešikovně však trefil do zad vracejícího se Beneše. A to tak nešťastně, že míč zamířil do branky. Sudí Emanuel Marek měl ale jasno, že gól platit nebude.

„Nevím, proč nám gól neuznali, když Beneše trefili do zad. Podle mě tam jen stál,“ vykládal hned po utkání mrzutý trenér Radoslav Látal.

„Šel jsem v první moment od Vlasty Hrubého. Když jsem viděl, že bude vykopávat a zrychlovat hru, tak jsem jej chtěl rozhodit, aby nedal přesný výkop. Zády k němu jsem nadskočil a on mě trefil do zad. Ani jsem neviděl, jak to dopadlo do brány,“ popsal Beneš.

Ani hráči sami si ale nebyli výkladem pravidla jistí. „Sám nevím, jak to je. Nevím, jestli je nějaké pravidlo, kolik metrů musí hráč stát od brankáře,“ přiznal Václav Pilař. „Mě to přišlo spíš jako chyba gólmana. Já bych gól uznal.“

Aktivně bránil

Vzdálenost, ani otočení čelem k soupeři ale roli podle pravidel nehraje. Důležité bylo, že Beneš aktivně bránil Hrubému v rozehrávce.

„Hráč udělal aktivní pohyb a vyskočil. Zabránil tím v rozehrání brankáři. To, že se míč odrazil od zad, nehrálo roli,“ vysvětlil v televizním přenosu videoasistent Jiří Adam, který hlavnímu Markovi v zápase potvrdil správnost rozhodnutí.

Fanoušci na sociálních sítích ale bleskurychle přispěchali s dalším argumentem. Vzpomínáte na finále Ligy mistrů 2018? Francouz Benzema z Realu Madrid vytrčil nohu přesně do dráhy rozehrávky liverpoolského gólmana Lorise Kariuse. Tenkrát gól platil, Real šel do vedení a na Kariuse, který pustil ještě jeden laciný gól, se snesl hněv příznivců Reds. Stejně jako v Benešově případě šlo o hraniční situaci, ale podle výkladu pravidel sudí chybovali spíš tehdy, než v pondělí v Jablonci.

Sigmu tak fatální osud jako Liverpool nestihl. Nakonec remizovala 2:2 a Benešovi tak návrat do známých míst nezhořkl.

„Už když jsme přijížděli autobusem na stadion, tak jsem měl zvláštní pocity, protože jsem tady strávil skoro polovinu svojí fotbalové kariéry. Nemůžu na Jablonec říct vůbec nic špatného,“ vyznal se Beneš, kterého potěšilo i to, že jej fanoušci přivítali potleskem a skandováním. „To bylo od nich hezké, děkuju jim,“ dodal Beneš.

CO ŘÍKAJÍ PRAVIDLA?

„Pravidlo porušuje hráč, který aktivně překáží soupeřovu brankáři, aby se zbavil míče, nebo se snaží hrát míčem, který si brankář nadhodil, aby ho mohl vykopnout. Jestliže např. hráč poskakuje nebo pobíhá před brankářem, a tím ho nutí, aby míč držel v rukou déle, než dovolují pravidla, porušuje pravidlo. Za porušení pravidla se nepovažuje, jestliže se hráč před brankáře pouze postaví, brankář má totiž možnost míč vyhodit.“