Tomu po letošní sezoně vyprší stávající smlouva a klub nebude uplatňovat opci. Jméno Bílkova nástupce klub zatím neoznámil. „V první řadě bych chtěl Michalu Bílkovi poděkovat. Přišel k nám ve chvíli, kdy se nám nedařilo a byli jsme ve velkých problémech,“ vrátil se majitel plzeňského klubu Adolf Šádek o dva roky zpět.

To viktoriáni do posledního kola bojovali o udržení pátého místa, které zaručovalo účast v kvalifikaci o Evropskou konfereční ligu. To se nakonec povedlo, i když v pohárech v létě pak Plzni vystavilo stopku CSKA Sofia.

Sparta by chtěla postavit národní stadion na Strahově, kde má nyní tréninkové centrum.
Fotbalová Sparta v budoucnu postaví nový stadion. Hlavní variantou je Strahov

„Kouč Bílek tým zmobilizoval, zachránil sezonu a v té následující nás dovedl jak k senzačnímu mistrovskému titulu, tak i k účasti v prestižní Lize mistrů,“ připomněl Šádek, že si jeho tým počtvrté v historii a poprvé pod jiným koučem než Pavlem Vrbou, zahrál mezi světovou klubovou elitou. V zápasech s Barcelonou, Bayernem Mnichov a Interem Milán sice viktoriáni nezískali ani bod, ale i tak po podzimu vedli českou ligu.

Neúspěšné jaro

Jenže na jaře ztrácejí, klesli až na třetí příčku a to se zřejmě stalo osudným i Bílkovi. Přestože zanechal v Plzni úspěšnou stopu, po sezoně skončí.

„Prožili jsme s Michalem neuvěřitelně silný příběh, který se nesmazatelně zapsal do klubové kroniky a on na tom měl obrovskou zásluhu,“ vysekl kouči poklonu i Adolf Šádek.

Martin Pospíšil
Pospíšil: Sporných momentů se Spartou bylo více. Viděli jsme, že to ruka byla

„Nyní jsme se však rozhodli, že se naše cesty rozdělí. Na základě tohoto rozhodnutí se po sezoně bude řešit i budoucnost ostatních členů realizačního týmu,“ doplnil muž, který je zároveň generálním ředitelem FC Viktorie Plzeň.

Trenér Bílek povede Viktorii z lavičky ve všech zbývajících utkáních nadstavbové části FORTUNA:LIGY. „Náš cíl je jasný, chceme sezonu dohrát co nejlépe, zajistit si definitivně třetí příčku zaručující účast v evropských pohárech a důstojně se rozloučit jak s celým ročníkem, tak i s trenérem Michalem Bílkem,“ potvrdil Adolf Šádek slova, která po domácím zápase se Slováckem pronesl i kouč.