Za neděli si zaslouží zmíněné označení Letenští. Soupeře tlačili po většinu utkání, jasně přehráli i jeho jindy spolehlivou „reprezentační“ zálohu. Třeba Miroslava Stocha, který se trefil ve čtyřech předchozích kolech, úplně vymazali.

Neztratit zraněného kanonýra Tetteha, nejlepšího hráče duelu, mohlo z toho být víc než pouhý bod.

A trenér Zdeněk Ščasný odvážně poznamenal: „Slavia je v dobré formě, ale pořád tvrdím, že máme mnohem lepší mužstvo.“ Skutečně?

Nespolehlivá esa

Fakta: rudí zaostávají o sedm bodů, před střetnutím se Slavií prohráli tři z posledních šesti ligových klání. Nezvládají výjezdy, spolehnout se pořádně nemohou ani na největší opory.

SK Slavia Praha – FK Jablonec. V souboji Matěj Hanousek a Miroslav Stoch.
Nejlepší hráč a trenér za říjen? Oba mají adresu Eden

Josef Šural? Člen národního týmu se hledá, za což jistě může stále neuzavřená nová smlouva. Guélor Kanga? V neděli zahrál výborně, jenže osmá letošní žlutá karta znamená stopku na dva příští zápasy. Nepostradatelný bude znovu chybět.

Zmíněný Tetteh? „Kvalitou se ve všem vymykal. Udržel balon, dal gól, zabíhal za obranu,“ chválil kouč Slavie Jindřich Trpišovský eso protivníka. Jenže to teď zřejmě bude nějakou dobu mimo.

A teď to hlavní: Letenští i přes nejlepší výkon za poslední dobu výhru stejně nevydolovali. Po hodině hry, kdy agilního Ghaňana nuceně nahradil nevýrazný Mebrahtu a Sparta rázem ztratila švih, dokonce nechybělo mnoho a přišli by i o cenný bod. To Ščasného sebejistý výrok nepotvrzuje, naopak.

Rozmrzelé Vršovice

Slavia, jak uznal i šéf její lavičky, ničím neoslnila. „Bod je pro nás maximem. Fotbal za moc nestál a my jsme navíc skoro nic nepředvedli,“ prohlásil po utkání rozmrzele před novináři.

Pravda, sešívaní si vytvořili jen málo skutečných příležitostí. Kdyby Olayinka místo do tyče nasměroval míč za čáru, případně kdyby Stoch svým lobem potrestal chybnou rozehrávku Nity, zápas se mohl odvíjet jinak. Ale na kdyby se nehraje.

Fotbalové utkání HET ligy mezi celky AC Sparta Praha a SK Slavia Praha 17. března v Praze. Daniel Křetínský.
Rozšíří Křetínský své fotbalové portfolio? Prý chce získat slavný italský klub

Mimo to se celku z Edenu v průběhu utkání zranili Ondřej Kúdela, Josef Hušbauer i ve skvělé formě hrající Vladimír Coufal. Další výrazné oslabení, také tito tři fotbalisté patří do širšího kádru národního výběru.

„Jak se budou terény zhoršovat, zranění bude přibývat,“ zamrzelo Trpišovského.

Přesto Vršovičtí dotáhli klání k remíze. Navzdory všem potížím, již obvyklé absenci klasického „hroťáka“ i horké sparťanské půdě. Na rozdíl od svého protějšku se trenér Slavie do velkohubých prohlášení nepouštěl, i tak ale bylo v Generali Areně zřetelně cítit: vzhledem k současné situaci Sparta „plichtou“ získala, kdežto Slavia ztratila.

Jak tedy zní verdikt? Rudí mohou mít kvalitnější hráče, jenže dodnes nepřišli na to, jak naplno využít jejich potenciál. Výkon proti rivalovi byl jistě nadstandardní, ale rovněž velmi vzácný. Naopak sešívaní, ačkoli se nedělním duelem protrápili, znovu okupují čelo ligy a těší se na pohárové střetnutí s Kodaní. Rozdíl je zřetelný.

Odpověď na otázku, kdo je z pražských velkoklubů lepší, vyřkněme až na konci sezony. Ale přiznejme si: na Letné trumfy v rukou nemají.

Gianni Infantino, šéf FIFA
Skandál? UEFA měla pomoci PSG a Manchesteru City obejít pravidla fair play