Pro fanoušky Sparty jde v posledních letech o ohranou pohádku. Vedení vyhlašující pravidelně a logicky útok na ligový titul, který ale ne a ne přijít. Ten poslední se udál před osmi lety, od té doby vstoupila Sparta do začarovaného kruhu. Jinak nezačala ani v této sezoně. Po sedmi zápasech a relativně příznivém losu mají na svém kontě Letenští pouhé tři výhry, napětí vygradovalo po sobotní remíze 0:0 se Zlínem, kdy měli navíc hosté jedinečnou šanci v závěru utkání rozhodnout.

Fotbalista Zlína Martin Fillo při rozhovoru po zápase se Spartou
Ševci jako vikingové. Fillo litoval rány do břevna: Moje chyba, měl to být gól

Útočník Silný ale tváří v tvář sparťanskému gólmanovi selhal. „V tuto chvíli není debata o tom, jestli budeme mít titul na místě, protože vidíme, jaké jsou výsledky Plzně a Slavie, tedy našich konkurentů. Nám se v tuto chvíli skutečně nedaří. Můj úkol je zlepšovat hráče, které mám v kádru,“ řekl upřímně po další ztrátě trenér Sparty Brian Priske.

Porovnání se Stramaccionim

Ta otázka se nabízí zápas od zápasu více a více. Zlínský trenér Jelínek po zápase mluvil o tom, že si Spartu dobře načetl. Hostující útočník Fillo zase v 55. minutě nastřelil břevno a po utkání vyjádřil zklamání z toho, že Zlín odjel z Letné pouze s bodem – soupeři přestávají mít ze Sparty strach a snaží se svěřence trenéra Priskeho přehrát aktivním fotbalem.Uplynuly již čtyři roky od nechvalně známého mezinárodního pokusu Sparty. Ital Andrea Stramaccioni dostal velké finanční možnosti přebudovat si Spartu k obrazu svému, jeho angažmá na Letné ale dopadlo po roce obrovským fiaskem a vyhazovem.Stramaccioni vs. PriskeStramaccioni vs. PriskeZdroj: Deník

Jak je na tom po sedmi kolech ale vysmívaný Ital v porovnání s dánským trenérem, který se netají tím, že rád pracuje s datovou analýzou a celkově čísly, které aplikuje do fotbalu?Priskeho Sparta je sice výrazněji střelecky aktivnější, z 94 střel po sedmi kolech bylo ale pouze 31 na branku (úspěšnost střel mezi tři tyče je tak pouhých 32,9 %). „První poločas proti Zlínu mě zklamal. V ofenzivě jsme byli příliš pomalí, neměli jsme dostatečné tempo, nevytvořili si dost příležitostí,“ naráží Priske na zmiňovaný problém. Sparta je oproti soupeři sice výraznější na míči, většinou se však jedná o platoničtější tlak, který vyvrcholí nepřesným zakončením.

Aktivnější obrana

To pod Stramaccionim střílela Sparta výrazně méně – za sedm úvodních zápasů 59 střel, z nich ale mířilo 28 na branku (efektivita střel tak byla 47,4 %, což je výrazně vyšší číslo než za Priskeho kormidlování).V defenzivní činnosti je vidět práce dánského trenéra se snahou získat po ztrátě míče co nejrychleji míč zpátky. Priskeho Sparta má o jeden vstřelený gól méně než ta Stramaccioniho, k tomu má současný výběr Letenských více žlutých karet či o tři střely soupeře na branku méně.

Plzeňský záložník Jan Kopic se zranil v utkání se Slováckem.
Řezník, Kliment, Kopic... Plzeň počítá před Ligou mistrů ztráty

Po třech remízách v řadě čeká Spartu utkání proti Teplicím, které musí svěřenci trenéra Briana Priskeho bezpodmínečně zvládnout.V opačném případě by mohli ultras Sparty Priskemu vytisknout jednosměrnou letenku stejně jako Stramaccionimu.