„Ano, změny jsou druhé nejvýraznější za celou historii. Před třemi lety slavil IFAB (Mezinárodní pravidlová komise, pozn. red.) 130 let od založení, a tak došlo k hodně razantním změnám. Letos to je podobné. Jsou drobné, menší, ale některé i velmi důležité,“ říká Jiří Kureš, předseda Pravidlové komise FAČR. Ten včera vedl školení profesionálních klubů na Strahově.

Zápas fotbalové Fortuna ligy AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava na Letné 4.května.
Situace ve Spartě: nevydařená příprava a spousta zraněných

„Obecně se jich účastní trenér a kapitán, ale není to pravidlem. Je také možnost přijet za jednotlivými kluby individuálně. V nejbližších dnech kvůli tomu pojedu například do Plzně, nebo na Spartu,“ vysvětluje.

Spoustu změn fanoušek ani nepostřehne, několik jich ovšem je výrazných. Jaké to jsou? Střídání, stání hráčů ve zdi, kop od branky či hra rukou. „Střídající hráč nyní nepůjde pomalým krokem ke střídačce, ale musí hřiště opustit v nejbližším bodě k čáře,“ přibližuje tuto změnu Jiří Kureš.

Ovšem každé pravidlo může mít své výjimky. Toto má hned dvě. „Jsou zdravotní a bezpečnostní. Například na nosítkách může být hráč odnesen přímo ke střídačce. A také nelze, aby třeba hráč hostů šel pod sektorem domácích fanoušků,“ doplňuje.

Konec strkanic ve zdi?

Minulostí budou strkanice ve zdi při trestných kopech. „Hráči týmu, kteří střílejí, musí stát od zdi metr daleko,“ zní jasný verdikt. Dohady také skončí při gólu rukou. Zda byla nastřelená či nikoliv. „Nové pravidlo je jasné, v takovém případě neplatí gól nikdy, byť je ruka nastřelena neúmyslně,“ upozorňuje pravidlový expert.

Fotbal - ilustrační foto
České týmy zakončily letní přípravu. Jablonec v Rakousku i potřetí prohrál

Každá změna budí emoce, ale zdá se, že ty letošní fotbalu pomohou.

Nejvýraznější změny v pravidlech
Střídání. Hráč nepůjde ke střídačce, ale k nejbližšímu místu k postranní či brankové čáře.
Penalta. Brankář musí v době kopu stát minimálně částí jedné nohy na úrovni čáry nebo nad ní.
Zeď. Hráči týmu, který zahrává standardní situaci, musí stát od zdi minimálně jeden metr.
Hra rukou. Branka vstřelená rukou, byť neúmyslnou tečí, nebude nikdy uznána, stejně jako když se za pomocí ruky, byť neúmyslné, dostane hráč do gólové šance.
Kop od branky. Rozehrát se může přímo v pokutovém území. Míč je ve hře v době, kdy se pohne.
Hra rozhodčího. Branka odrazem od rozhodčího nikdy neplatí. Nastřelí-li jeden tým rozhodčího a od něj míč získá do útočné akce druhý tým, hra se ihned přeruší.

Plzeňský trenér Pavel Vrba na soustředění v Rakousku
Pavel Vrba: Vybudovali jsme si nějaké vztahy. S hráči se úplně neloučíme