„Podepsali jsme s ním smlouvu na tři roky. Jasně mu tím vyjadřujeme důvěru,“ řekl sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický krátce poté, co Jílka v roli sparťanského kouče oficiálně představil.

Cíle? Ty jsou ve Spartě jasné. Ale nepůjde to okamžitě.

„Uvědomujeme si, že se vše nezmění přes noc. Vytyčili jsme si ale postupné kroky, jak tým budovat. Dostal jsem od vedení mandát k angažování nového trenéra a Václav Jílek je mojí volbou a tím, kdo dokáže Spartu posunout dopředu,“ dodal Rosický.

Tlaku se nebojí

Trenér Jílek byl od začátku žhavým kandidátem na místo, které po odvolání Zdeňka Ščasného dočasně obsadil Michal Horňák. Na konci dubna sice v Olomouci podepsal novou smlouvu, ale Sparta jej vyplatila. Mluví se o částce mezi pěti a šesti miliony korun.

Zápas 28. kola Fortuna ligy mezi Sparta Praha a Slavia Praha, hraný 14. dubna v Praze v Sinobo stadium. Martin Frýdek
Sparťan Frýdek: Nesplnili jsme ani jeden cíl

„Říká se, že nabídka Sparty se neodmítá, ale doopravdy je to tak, že každou nabídku musíte pečlivě ze všech stran zvážit,“ přiznává Jílek. „Tomášova představa o směřování Sparty mě utvrdila v tom, že je dobrá chvíle tuto výzvu přijmout a pokusit se vize naplnit,“ těší se na nové působiště.

V něm si ale bude muset zvyknout na největší tlak, jaký kdy na trenérské židli poznal. Ovšem, nebojí se. „Tlak pramení z toho, jak si ho trenér připouští. Musíme vytvořit dobře fungující tým, abychom mu odolávali všichni společně,“ přeje si. 

Vzhůru do předkola

Na Letné už v minulých dnech ohlásili první posily. Útočníka Kozáka a norského obránce Vindheima. „Tato jména jsem neřešil já, ale jde o posty, na kterých jsme se s Tomášem shodli, že jsou pro Spartu prioritou,“ vysvětluje Jílek.

Velkým otazníkem je, zda si dokáže srovnat rebela Kangu. „Dovedu si hru Sparty představit s ním i bez něj. Vnímám ho jako kontroverzního hráče, ale chci s ním mít osobní zkušenost,“ říká.

Dočká se Sparta s Jílkem vytouženého návratu na výsluní? Kvůli prohře Arsenalu ve finále Evropské ligy musí do předkola. A to bylo v nedávné minulosti smutnou konečnou pro Stramaccioniho i Hapala se Ščasným.

Co na to Jílek?

Nový trenér fotbalistů Sparty Praha Václav Jílek se představil 30. května 2019 v Praze na tiskové konferenci klubu.
Sparta má nového kouče! Funkci převezme Václav Jílek