Byl v tom i kus symboliky. Veterán Miloš Buchta se loučil s profesionální kariérou a na druhém konci zase řádil o generaci mladší záložník Kryštof Daněk. Oba dělí třiadvacet let.

„Mohl by být můj syn,“ pousmál se brankářský matador. Na vítězství Sigmy nad Karvinou 3:1 se ale podíleli oba dva. A to nemalou měrou.

Hanáci už mají ve skupině o záchranu své jisté. Zato Karviná bojuje o život. Jenže na trávníku to tak v úvodu vůbec nevypadalo.

Hráči slezského týmu spíš aspirovali na titul nejslabšího soupeře, který se na jaře na Hané představil.

Domácí tak celkem snadno přišli k dvoubrankovému náskoku. Pablova úvodní střela se ještě mezi tyče nevešla, ale v 23. minutě už mohli fanoušci jásat. Zahradníčkův centr si srazil přímo k tyči vlastní branky stoper Eduardo.

Druhý gól přidal ve 33. minutě Lukáš Juliš z penalty po faulu na Kryštofa Daňka, který debutoval v základní sestavě.

„Vstoupili jsme do první půlky dobře, ale chyběla mi větší kvalita ve finální fázi. Mohli jsme zápas víc rozhodnout už v prvním poločase a nemuseli bychom se pak strachovat,“ říkal trenér Olomouce Radoslav Látal.

Do přestávky šel totiž ještě sám na brankáře Zahradníček a Janečka si málem dal další vlastňák.

„Koledovali jsme si. Rozdíl mohl být ještě větší. V kabině mluvíme o tom, jak to všechno zlomíme, a pak předvedeme tohle,“ mračil se obránce Karviné Martin Šindelář, který to jako odchovanec Sigmy na Andrově stadionu ale dobře zná.

Po změně stran Olomouc přidala třetí gól. Sedmnáctiletý Daněk podtrhl povedený výkon asistencí na třetí gól Julišovi, který uklízel do prázdné branky.

Jasný zápas? Kdepak!

„Vypadalo to, že je hotovo, ale neměli jsme už co ztratit a začali jsme hrát vabank,“ řekl Šindelář.

Karvinští už před Julišovým gólem mohli snížit. Až na brankové čáře za překonaným Buchtou zasahoval proti Šindelářově střele Jemelka a hosté se dožadovali penalty za ruku.

V 58. minutě pak hosty vrátil do zápasu Ondřej Lingr, který zakončil povedenou kombinaci s Ba Louou.

Poté přišel festival tolika šancí, že kdyby aspoň polovinu z nich proměnili, museli v Olomouci vyhrát. Dvě tutové měl střídající Smrž. Vzápětí Šindelář trefil zblízka břevno. Sudí Berka mu pak nejspíš nesprávně neuznal gól, když pískal ruku při zpracování.

„Kdybych věděl, že jsem hrál rukou, nerozčiloval bych se. I z televize mi říkali, že to na ruku nevypadalo. Pak se můžeme bavit o tom, že VAR není na všech zápasech,“ zlobil se Šindelář.

„Cítíme křivdu,“ dodal kouč Karviné Juraj Jarábek, který se na Berku zlobil i za to, že neodpískal penaltu za střet Buchty s Qosem v prvním poločase. „Sudí nebyl ve své kůži,“ mínil Jarábek.

Loučící se Buchta už kapitulovat nechtěl. Skvěle vychytal i Gubu a tak Hanáci vítězství uhájili.

Skóre v poslední pětiminutovce mohli přikrášlit Falta a Breite, ale oba samostatný únik zakončili jen střelou do brankáře Bolka.

„Druhý poločas od nás nebyl dobrý. Soupeř změnil rozestavení a nebyli jsme schopní reagovat. Někteří hráči odešli fyzicky. Moc nám nevyšlo střídání,“ přiznal Látal.

Tempo nejvyšší soutěže teď lehce zvolní. Ve středu se hraje finále poháru a liga přijde na řadu až za týden. Sigma se představí v Opavě v sobotu 4. července od 17 hodin.

SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 3:1 (2:0)

Branky: 23. Eduardo vl., 33. z pen. a 51. Juliš – 58. Lingr.
Rozhodčí: Berka – Kříž, Myška. ŽK: Houska – Qose, Rundič.
Sigma: Buchta – Sladký (73. Látal), Greššák, Jemelka, Vepřek – Houska, Breite – Zahradníček (84. Falta), Daněk (65. Chytil), Pablo (65. Zmrzlý) – Juliš (73. Hála). Trenér: Radoslav Látal.
Karviná: Bolek – Ndefe, Eduardo, Šindelář, Čonka – Janečka, Jean, Lingr (74. Guba), Qose (74. Tijani) – Ba Loua, Taiwo (46. Smrž). Trenér: Juraj Jarábek.