Popravdě řečeno – stát se toho může docela dost. Dlouho suverénní Západočeši, kteří sice příliš neoslňovali přenádherným fotbalem, ale byli smrtonosně produktivní, totiž s blížícím se finišem jaksi ztrácejí dech. Už tři kola nevyhráli a víkendová remíza 1:1 v Olomouci ukázala řadu slabin. Sestavu Plzeňských rovněž řádně kosí zranění.

Slávistá Lukáš Provod (vpravo) po zranění už zase září na hřišti.
Slavia tasí trumf. Provod byl téměř rok zavřený v posilovně, teď je nažhavený

Toho využili slávisté, kteří si v Edenu smlsli na pardubickém perníčku a vyhoupli se do čela soutěže. Jenže i oni mají specifické trable: marodka se ne a ne vyprázdnit, navíc sešívaní stále bojují v pohárové Evropě (ve čtvrtek je čeká odveta čtvrtfinále Konferenční ligy proti Feyenoordu). Na to ostatně poukázal i sparťanský trenér Pavel Vrba.

„Slavii musím pochválit za výkon v Rotterdamu, má našlápnuto na super výsledek, což pomáhá národnímu koeficientu. Samozřejmě je to ale trochu i výhoda pro nás,“ poznamenal Vrba, jehož družina si naposledy poradila v trápících se Teplicích.

Boj o titul.Boj o titul.Zdroj: Deník

Formu má Sparta z vedoucího tria teoreticky nejlepší (čtyři výhry za sebou), mnohokrát už ale předvedla i pochroumanou psychiku v klíčových chvilkách.

Hrát, nebo trénovat?

„Já bych neměnil a jsem rád, že hrajeme zároveň dvě soutěže,“ nebojí se slávistický stratég Jindřich Trpišovský zápasové zátěže. Červenobílý kádr je prý dostatečně široký a je lepší častěji hrát, než jen trénovat. „Někdy je dobré nečekat celý týden,“ věří trenér obhájců titulu.

Teplice - Sparta 0:3
Naše cíle se nemění, burcuje pistolník Čvančara. V Teplicích děkoval spoluhráčům

Naopak Vrba to vidí spíš opačně. „Situaci v domácí soutěži ovlivňovala naše účast v evropských pohárech, kdy jsme mívali náročný program. Teď už to máme volnější, což nám vyhovuje,“ svěřil se.

Sešívaní ligu ovládli třikrát v řadě, tentokrát ovšem čelí největšímu tlaku soupeřů. Ti si ke své smůle – řeč je nyní hlavně o Plzni – sami způsobují potíže. „Třikrát za sebou jsme teď remizovali, už je na čase, abychom získali tři body,“ mračil se trenér Michal Bílek po nevydařeném výletu na Hanou.

Pokud jde o nejbližší soupeře před nadstavbou, papírově je na tom nejlépe Slavia. Ta hraje v Jablonci a se Zlínem, tedy týmy, které se s největší pravděpodobností vyhnou sestupovým problémům, ovšem o moc vyšší ambice nyní nemají. Naopak Plzeň čeká Baník a Boleslav, zatímco Sparta v neděli přivítá čtvrté Slovácko.

Jakub Štáfek v roli Laviho
Smůla ve Spartě, ne od Slavie. Rosický i "Tvrdolín" odmítli zázračný talent

Těžký duel o šancích Letenských leccos naznačí. „Jak už jsem říkal, všechny týmy budou ztrácet,“ dodal Vrba, který věří, že jeho mužstvo už si zbytečná klopýtnutí vybralo. Stane se z nadstavby drama?