O změně se začalo jednat především kvůli tomu, že reprezentanti z elitních českých klubů neměli po náročné minulé sezoně dostatečný odpočinek. Doplatil na to třeba ligový šampion pražská Slavia, jejíž opory neměly ideální formu v kvalifikaci Ligy mistrů a Evropské ligy. Červenobílí v předkolech neuspěli a hrají jen skupinu Evropské konferenční ligy.

Fotbalista Miroslav Slepička.
Čerstvý čtyřicátník Slepička dál pálí ostrými, přibrzdil ho jen ostrý sparring

"Důvodem změny jsou zkušenosti českých týmů startujících v evropských pohárech v minulých sezonách. Hráči elitních klubů si díky této změně budou moci odpočinout před důležitým červnovým reprezentačním srazem a po něm se mohou ihned zapojit v klubech do přípravy na novou sezonu a důležité boje v předkolech evropských pohárů," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

"Rád bych poděkoval za vstřícný postoj vedení FAČR i českému národnímu týmu. Pevně věřím, že se jedná o kompromis, který bude přínosný pro všechny," doplnil Svoboda v tiskové zprávě LFA, která řídí profesionální soutěže.

Tvrdík děkoval

Termínová listina se mohla upravit díky tomu, že se už na únor přesunulo čtvrtfinále domácího poháru MOL Cupu. Díky tomu vzniklo místo pro to, aby se za polovinou dubna v týdnu odehrálo vložené 30. kolo. Následně odstartuje pětikolová nadstavba a nový mistr bude korunován nejpozději 14. května. V pondělí 30. května pak začne reprezentační sraz, během něhož český tým odehraje v červnu nezvykle čtyři zápasy v elitní skupině A Ligy národů.

Začátek jarní části první ligy zůstal nezměněn, nejvyšší soutěž po zimní přestávce odstartuje 20. kolem o prvním únorovém víkendu. Vzhledem k úpravě termínu pohárového čtvrtfinále se posunulo i semifinále a finále MOL Cupu, který vyvrcholí už 4. května. Úpravami prošla i termínová listina druhé ligy. V nejvyšší soutěži hlasovalo pro změnu 15 z 16 účastníků, jeden klub se zdržel.

Tomáš Souček
Souček před duelem s Estonskem: Nezlobil bych se, kdyby se hattrick opakoval

Slavia si úpravu termínové listiny pochvaluje. "Děkujeme předsedovi FAČR, vedení reprezentace, vedení LFA a všem klubům za konstruktivní přístup ke změně termínové listiny. Podařilo se skloubit odpočinek pro účastníky soutěží UEFA, zájmy české reprezentace i dost času na přípravu. Když se chce, všechno jde," uvedl na twitteru předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.