Obě události spolu přímo nesouvisí - ale vlastně jen zdánlivě. Slavia je totiž v personální krizi, a to i kvůli tomu, že už dlouhé měsíce táhnou její hráči kvalitu národního mužstva.

Vyloučený Glen Kamara v utkání se Spartou.
Děti na Spartě na Kamaru rasisticky nehučely, rozhodla UEFA. Nenašly se důkazy

V posledních týdnech na to dojíždí. V lize sice šlape, i když tabulku vede Plzeň. Jenže v evropských pohárech propadla až do Konferenční ligy, tedy třetí nejvyšší soutěže. Přitom si dělala naděje na Champions League, s Evropskou ligou počítala jaksi automaticky. Nestalo se.

Soužení navíc pokračuje. Na posledním srazu, při zápasech s Walesem i Belgií, absentovalo hned sedm důležitých slávistů. Jasně, například Lukáš Provod je mimo hru dlouhodobě, Ondřej Kúdela rovněž nebyl kvůli trestu na Euru, přesto všechny spojuje nutná únava. Jejich zatížení v posledních sezonách je enormní, navíc se nabaluje. Kupříkladu Lukáš Masopust nasčítal od léta 2020 72 utkání. Bez těch přípravných…

Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta čeká na chodbě pražského městského soudu.
Máme morální nárok na zproštění viny, řekl Pelta. Mluvil o samopalech a mafii

„Slavia je nyní lazaretem, reprezentanti jsou unavení, zranění. Proto je pro nás stěžejní dát hráčům víc odpočinku. Nezbavujeme se hrdosti podporovat reprezentaci, ale musíme najít správnou cestu,“ řekl nedávno boss Tvrdík v rozhovoru pro sdružení AREA114, což je jedna ze součástí Odboru přátel Slavie.

Odpor k nadstavbě

Teď jde o to, jak se nebezpečí postavit. Vliv na něj má i covidová doba. Především v minulé sezoně byla vinou výpadků termínová listina abnormálně napjatá. Dokonce byly zavadeny třízápasové reprezentační srazy, což ale už končí. „Jsme rádi,“ přiznal manažer národního výběru Libor Sionko, sám někdejší hráč prvního mužstva země a špičkových klubů.

Slavia jde ještě dál. Ráda by snížila počet zápasů v domácí soutěži. Ten je po zavedení nadstavby nastaven na pětatřicet. V Edenu horují za návrat ke třiceti kolům. „Základní ligová část končí někdy na začátku května a pak se celý měsíc hraje nadstavba. No a ze mě se za téhle situace stává nepřítel nadstavby,“ připustil Tvrdík.Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.Zdroj: ČTK / ČTK

Příklad může hledat i v Evropě. Vedení francouzské Ligue 1 už oznámilo, že od sezony 2023/24 bude mít soutěž pouze osmnáct účastníků. To znamená 34 duelů pro každého - tedy míň než v Česku. Podobné plány mají také v Itálii, v Serii A. Přitom kluby v obou zemích mají rozhodně nabobtnalější kádry naž ty české.

„Počty zápasy jsou u některých našich kluků extrémní,“ upozornil Tvrdík.

Vyjde mu jeho plán? Vliv na to má.