„Ptá se mě na to spousta lidí, zda jsme to nepodcenili, ale my si věříme. Jsme si jistí tím, co děláme. Proto jsme se rozhodli pro tuto variantu,“ vysvětluje trenér celku z Uherského Hradiště Martin Svědík.

„Největší problém je v tom, že stejně ani teď pořádně nevíme, na co se máme připravit,“ přidává.

Ve čtvrtek vláda upravila některá omezení vzhledem k příznivému epidemiologickému vývoji nemoci covid-19 v zemi. Konání sportovních akcí v omezeném počtu osob a bez diváků tak bude možné už od 25. května, zatímco původní plán počítal s termínem 8. června.

„Nyní netušíme, zda se opravdu začne už na konci května nebo jindy. Pořád je spousta otazníků. Věcí, kterými se musí kompetentní lidé zabývat. Musíme si ujasnit pravidla, což zabere spoustu času,“ ví dobře Svědík.

„Něco jsou třeba blbosti, ale problémů je pořád dost. Vyřešené třeba není cestování na venkovní zápasy, ubytování v hotelech. Nikde jsem se ani nedočetl, co se stane, když se někdo nakazí a bude v karanténě. Jestli toho může někdo zneužít,“ líčí.

Hlavně kvůli tomu zatím nikam nespěchá. Navíc věří, že i v omezeném režimu dokáže mužstvo na dohrání sezony dobře nachystat. „Kluci až do této doby v podstatě jeli nonstop,“ připomíná kouč Slovácka. „Měli sice volné víkendy, ale jinak trénovali individuálně. Poslední týden před pauzou jsme dokonce ve dvojicích za dodržování všech hygienických pravidel trénovali s míčem,“ prozrazuje.

Daníček a spol. se stejně hýbali i ve volném týdnu. Někteří hráči jezdili na kole, jiní si šli zase zahrát tenis. „Odpočinek byl aktivní,“ těší Svědíka.

Jen hřiště, bez posilovny

Od pondělka už má ale svěřence zase pod dohledem. Pětačtyřicetiletý kouč mužstvo rozdělil na dvě poloviny, které se prostřídaly na hřišti v Sadech.

V první skupince byli pouze obránci, druhou část tvořili záložníci s útočníky. Brankáři se připravovali samostatně.

Individuálně trénuje zraněný záložník Havlík, mimo jsou i další marodi Kliment s Vechetou. „Mára má svalové problémy, Filipa trápí achilovka a Honza Kliment si v utkání v Teplicích poranil koleno,“ informuje. S týmem naopak už normálně trénuje uzdravený křídelník Kalabiška.

Fotbalisté Slovácka budou trénovat po skupinkách, na hřišti se dvakrát prostřídají. V týdnu mají na programu devět tréninků. Posilovna zatím v plánu není. „Budeme jenom na hřišti,“ prozradil Svědík.

Prostředí chce ale hlavně kvůli stereotypu střídat.

„Budeme se připravovat v Sadech i na Širůchu. Když toho budou mít kluci hodně, tréninky na hřišti možná proložíme i terénem,“ uvedl.

Program na nejbližší období už má vymyšlený. Trénovat dlouhodobě za ztížených podmínek a různých opatření ale podle Svědíka bude hodně složité.

„Doufám, že se to jedenáctého května rozvolní a že se bude moct trénovat normálně,“ věří. „Chuť, kterou všichni měli po dlouhém běhání po lese, za čtrnáct dní všechny přejde,“ myslí si.

Bez kontaktu je to jiný sport

Podle náročného trenéra je problém hlavně v kontaktu.

„Bez něj je to úplně jiný sport,“ tvrdí Svědík. „Čím dřív začneme dělat všechno normálně, tím to pro nás bude lepší,“ ví dobře.

„Všichni vědí, že potřebují hrát deset na deset. S malou skupinou hráčů toho na velkém prostoru moc neuděláte,“ podotýká.

Trénovat přechody do útoku, aniž by hráče někdo napadal či bránil, učit svěřence nechce. „Jasně, že to jde, ale fotbale se nehraje bez kontaktu,“ připomíná.

Současnou situaci ale respektuje. I Svědík ví, že všechny týmy z FORTUNA:LIGY jsou na tom stejně.

„Podmínky jsou stejné i trenéři mluví plus minus podobně,“ všímá si. „Naším úkolem je prostě hráče dobře připravit na den, kdy se začne,“ uvědomuje si.

Bez přípravného zápasu je to hloupost

Jít do ostrého mistrovského zápasu bez odehrání jediného přípravného utkání je ovšem podle Svědíka hloupost. „Hrozí riziko zranění,“ ví dobře.

„Na opravdovou přípravu potřebujeme minimálně dva týdny. Za mě jsou nezbytné alespoň dva přípravné duely,“ říká.

Česká nejvyšší soutěž má za sebou 24 dějství. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která bude pro většinu klubů pětikolová, a baráž o účast v první lize. Tabulku vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní.

Podle informací Deníku ale hlavně některé moravské kluby prosazují ukončení sezony a anulování výsledků.

„My jsme se v tom určitě neangažovali,“ tvrdí Svědík, který myšlenky a postoj některých činovníků, kteří hájí pouze zájmy svých klubů, nechápe.

„V tomto ztrácím princip fotbalu. Z mého pohledu se všechno má rozhodnout na hřišti. Sportování jinak ztrácí smysl. Na druhé straně jsou to jenom spekulace. Já pevně věřím, že všichni chtějí sezonu dohrát na hřišti,“ dodává.