Po minulém ligovém kole už i jemu došla trpělivost. Liberečtí se znovu museli vyrovnávat s křivdou a prožívat pocity vzteku a zmaru. A stejně jako v předchozích případech i tentokrát komise rozhodčích potvrdila jejich oprávněnost.

Slovan dohrával v Karviné bez dvou vyloučených hráčů, přesto urval hubenou, ale nesmírně důležitou výhru. Odvrátil sešup na absolutní ligové dno a zastavil židli rozkývanou pod svým aktuálním trenérem.

„Byl to velmi těžký zápas na psychiku, jak pro hráče, tak pro nás na lavičce,” prohlásil v týdnu Hoftych. Všechno mohlo být o poznání klidnější, kdyby krátce před poločasovou přestávkou sudí Adámková fatálně nepřehlédla červený faul domácího Rundiče na unikajícího Peška.

Naopak, ve druhém poločase vyloučila nejprve Oscara Dorleyho po druhé žluté kartě a v samotném závěru také Kamsa Maru. Oba klíčové záložníky tak Slovan proti Spartě nebude moci využít.

„Ještě tam byl navíc zákrok Janečky na Nguyena, který bych dával do stejné kategorie jako fauly - nefauly Oscara. Buď v tom zápase neměla být žádná červená, nebo dvě pro Karvinou a dvě pro nás,” řekl liberecký lodivod.

A přidal poměrně kontroverzní vyjádření. „Snad přijde v neděli hodně diváků. Budeme potřebovat, aby fanoušci hráče vyhecovali a vytvořili také tlak na rozhodčí, kteří nám zatím moc nepřejí. Chce to, abychom na ně společnými silami zatlačili.”

V neděli tak bude zajímavé sledovat, jak si rozhodčí na stadionu U Nisy povedou a zda na ně případný tlak zaplněného hlediště nebude mít spíše opačný efekt. Hlavním sudím bude Pavel Julínek, na postranních čarách mu budou asistovat Jan Paták a Marek Podaný. K dispozici bude také systém VAR. 

Liberečtí půjdou podle Hoftycha do utkání s čistými hlavami. Tříbodový zisk exportovaný z Karviné skutečně vytáhl Slovan z nejhoršího. Tým má ale před sebou ještě jeden důležitý momentální úkol: potěšit zatím velmi rozčarované fanoušky. Ti se na domácím stadionu ještě nedočkali bodového zisku. Liberec U Nisy v letošní sezoně prohrál s Plzní i Olomoucí. Prosadit se proti Spartě by jistě znamenalo nejen výrazné zlepšení nálady příznivců, ale také potřebný nárůst herního sebevědomí.

Modrobílí se budou chtít poučit z březnového ligového duelu. Sparta tehdy v Liberci zvítězila 1:0 po přesné hlavičce stopera Costy. Libor Kozák, tehdejší útočník Slovanu, pak při penaltě ztroskotal na brankáři Nitovi. Teď se vytáhlý forvard do Liberce vrací už v rudém dresu. 

„Bude to pro mě speciální zápas. V Liberci jsem byl sice jen pět měsíců, vzpomínám ale pouze v dobrém. Měli jsme výbornou partu,” řekl útočník v rozhovoru pro oficiální web Letenských.

Ze Slovanu má respekt. Sám na jaře mohl sledovat, jak se motivace libereckých hráčů před zápasem se Spartou ještě výrazně zvýšila. „Ta motivace byla snad dvojnásobná. Všichni chtějí Spartu porazit. Budou jezdit na sto procent a my se jim v tom nasazení musíme vyrovnat,” prohlásil Kozák.

Sparťané budou chtít napravit dosavadní dojem z venkovních duelů. Mimo Letnou na vítězství stále čekají. Remizovali v Českých Budějovicích a po sedmigólové přestřelce padli v Mladé Boleslavi. „Musíme hrát venku stejně jako doma. Nemůže tam být takový rozdíl. Potřebujeme se venku chytit a konečně přivést nějaké body, pěstovat si sebevědomí," burcoval Kozák svůj současný tým.

Očekávaný duel nejvyšší fotbalové soutěže začne na stadionu U Nisy v neděli v 19 hodin.

Aleš Vávra