„Díky tomu, že máme náskok šesti bodů a ne třeba jen čtyř, tak se nám do Plzně určitě pojede lépe. Na druhou stranu Plzeň k nám loni také jela s náskokem a prohrála,“ brzdí optimismus v řadách slávistických fanoušků trenér Jindřich Trpišovský.

A má pravdu, protože i v případě vítězství a devítibodovému odstupu by ještě ani zdaleka nebylo vyhráno. Oba celky mají náročný program, hrají na domácí ligové i pohárové a evropské scéně. Síly tedy budou docházet a vzhledem k nadstavbě budou nejlepší kluby i s tímto víkendem hrát ještě patnáct ligových zápasů. Ve hře tedy ještě visí 45 bodů.

Boj o titul. Slavia versus PlzeňZdroj: DENÍK

„Může to něco napovědět, ale zdaleka to nic neurčí,“ míní Trpišovský.

Devět zápasů v řadě se z vítězství v souboji Plzně se Slavií radovali domácí. Na západě Čech věří, že tahle série bude platit i po nedělní bitvě. Obzvlášť po čtvrtečním pohárovém vítězství nad záhřebským Dynamem.

„Každé vítězné soutěžní utkání je důležité pro pohodu v mužstvu, pro sebevědomí hráčů,“ pochvaluje si trenér úřadujících mistrů Pavel Vrba. „Věřím, že potvrdíme naši kvalitu v domácím prostředí, Slavii se bodově přiblížíme a ještě zdramatizujeme boj o titul,“ přeje si.

Na únavu se nikdo nemůže vymlouvat. Oba nedělní soupeři ve čtvrtek večer absolvovali náročné pohárové bitvy, ani jedna strana tak nemá výhodu.

Utkání 21. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - Slovan Liberec, 16. února 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Milan Baroš a Jan Mikula.
Drama až do konce! Baník nakonec udolal Liberec, rozhodl střídající Diop

„Alespoň bude méně spekulací, kdo měl více času na odpočinek. Pro oba týmy je to de facto stejné. Jediný rozdíl je, že budeme hrát venku a Plzeň doma,“ usmívá se Jindřich Trpišovský.

Důvodů k úsměvu má opravdu hodně. Slavii se povedl vstup do jarní části, když doma porazila Teplice a díky remíze Plzně v Mladé Boleslavi narostl odstup na zmiňovaných šest bodů.

Václav Jílek, Martin Sladký.
Střelec Sladký: Nehráli jsme jen o trenéra, ale za celou Sigmu

Zatímco v lize to slávistům střílí, v Evropské lize jim prach vlhne. Remíza 0:0 s Genkem toho byla dalším důkazem.

„Hrajeme teď lépe než Plzeň, ale rozhodne koncovka,“ myslí si kapitán „sešívaných“ Milan Škoda.

Co si myslíte vy? Naroste po nedělním šlágru náskok Slavie na devět bodů, nebo z něj naopak Plzeň udělá jen tříbodový?

Český fotbal má téměř jistou „patnáctku“
Tuzemská kopaná si může trochu oddechnout. Díky bodu Slavie proti Genku a hned třem plzeňským se Záhřebem se posunul na čtrnáctou příčku v žebříčku národních koeficientů. Česká republika tak bude téměř jistě v elitní patnáctce zemí.

Co to znamená? Že i pro sezonu 2020/2021 bude mít český klubový fotbal pět týmů v evropských pohárech, z toho dva v Lize mistrů. „Věděli jsme, že proti Genku nemůžeme dostat gól. Ať už kvůli koeficientu, nebo kvůli odvetě,“ přiznal trenér Slavie Jindřich Trpišovský, že koeficient je něco, co fotbalisté i trenéři berou se vší vážností.

Aby česká kopaná zůstala nejhůře patnáctá, musí buď Plzeň postoupit nebo Curych vypadnout s Neapolí. Což se jeví vcelku reálně, jelikož švýcarský celek doma italskému soupeři podlehl 1:3.