Viník přitom je, alespoň dle sociálních sítí, zřejmý. „Slušný trenér by odstoupil a zmizel,“ trefují se fanoušci do kouče a sportovního ředitele Zdeňka Ščasného.

Ovšem zamysleme se důkladněji: je on tou ošklivou „nákazou“, kvůli níž se klub už druhým rokem převaluje a nedokáže vstát?

„Není to o jednom člověku, jeho konec by nic nevyřešil. Problém je, že v týmu celkově chybí sparťanský duch,“ míní někdejší gólman „rudých“ Jaromír Blažek.

Duch, srdce, hrdost. Nazvěte si to, jak chcete. Přesto nelze rozporovat: Sparta postrádá klubismus.

Ten zmizel s nástupem cizinecké legie, kterou do Prahy přilákal harlekýn Andrea Stramaccioni. Mimochodem: stejný muž kdysi totožnou politikou „odrovnal“ i slavný řecký celek Panathinaikos Atény.

Jistě, Ščasný v roli sportovního ředitele nákupy schvaloval. A nutno přiznat, že hráči jako Stanciu, Kanga či Kaya splňují evropské standardy. Potíž? Už druhou sezonu dokazují, že do Sparty nepasují.

Konec experimentů

Proč ale padá všechen hněv na kouče – nyní Ščasného, předtím Hapala? „Zlehčím to: budete provozní v hospodě a váš šéf zjistí, že podřízení kradou. Koho vyhodí? Toho, kdo je má na starosti,“ poznamenává trefně Blažek, klubová ikona.

Poslední trenéři SpartyZdroj: Deník

Najít náhradu nemusí být snadné. Kde vzít generála, jenž by nezdravě fungující celek dokázal probrat? Volný je třeba Vítězslav Lavička, naposledy kouč jednadvacítky.

„Sparta potřebuje trenéra, který za ni bude dýchat a obklopí se loajálními lidmi. Jinak se může stavět třeba na hlavu,“ tvrdí Blažek.

Problém je ale i v „šéfovi“, konkrétně ve vedení v čele s miliardářem Danielem Křetínským. To totiž dosud nevytáhlo hlavu z písku a nepřiznalo, že „experimenty“ s mezinárodní cestou nemají šanci na úspěch.

Sparta ztrácí dál: na prestiži, finančně i sportovně. Řešení? Nevymlouvat se. Ščasný po porážce na Slovácku volal po posilách, jenže ty mu kůži nezachrání. Primárně je třeba opustit začarovaný kruh.

Konkrétně: proměnit klub opět v partu zapálených patriotů. „Kritéria splňuje jen Martin Frýdek, který je Spartou vychovaný. Z cizinců nevidím jako lídra nikoho, ti ani nevědí, co Sparta znamená,“ dodal Blažek.

Stěžejní poznatek. Dokud si jej však neuvědomí na Letné, těžko se mohou pohnout kupředu.

Pane Křetínský, budíček!

Skrytá hrozba: Zavřete kasu, pane Křetínský
Koníček jménem Sparta mu dělá starosti. Pište si, že Daniel Křetínský nemávl rukou, když mu pobočníci sdělili ztrátu Sparty. A teď není řeč o bodovém odstupu na Slavii (-12), ale o finančním výsledku za minulý ročník (-723 milionů korun).

Nepředstavitelná suma, že? A to si málokdo uvědomuje její důsledky.

Sparta se totiž dostala na hranu regulí, s nimiž před lety přišla Evropská fotbalová unie (UEFA). Někteří z vás možná tuší: jde o tzv. financial fair play. Žádný klub nesmí utrácet víc peněz, než vydělá.

Teď to srovnejte s výročními zprávami celku z Letné. Od roku 2016 do roku 2018 bylo povoleno přečerpat rezervy o třicet milionů eur.

Sparta na to vůbec nedbala. Viz Křetínský: tradiční fotbalový klub bral jako hračku. V lóži si sem tam pobrukoval slova z hymny „zpívej, kdo jsi sparťanem, tvůj klub je ti vším.“ Ale nechoval se tak. Svým lidem dovolil utrácet neuvěřitelné částky za posily, hráči neváhal dát padesát milionů na rok.

Teď záleží, jak moc na Letné umí kouzlit s čísly. Tak či tak je nabíledni, že do Prahy dorazí vyšetřovatelé z UEFA. A to jsou ostří hoši.

Můžou klub jen varovat, ale spíše vynášejí tresty. V minulých letech za bezbřehé utrácení pykala řada klubů. Různě: pokutou, „tenčí“ soupiskou. Největší strašák ovšem zní: vyřazení z pohárů. To hrozilo třeba AC Milán, výrazné problémy eviduje Evropa také u Galatasaraye. A pod dohledem jsou i Manchester City či Paris Saint-Germain.

Na Spartě musí zachovat klid. Už žádné drahé posily, žádné luxusní smlouvy. Spíše je nutné zúžit dosti široký kádr.
Pokladnu naplní jen prodej hráčů či účast v Evropě. Prodej dresů nebo vstupenky totiž klub nevytrhnou.

Martin Jůzek