Fotbaloví fanoušci v celém Česku zase mají o čem mluvit. Sparta, bojující o první místo v tabulce FORTUNA:LIGY, na hřišti Liberce skoro celý zápas prohrávala. A pak to přišlo – penaltový závěr, na který panují rozdílné názory.

Nejdřív si „desítku“ vykoledoval Jan Kuchta. Poněkud překvapivým exekutorem se stal střídající Awer Mabil, protože obvyklý spolehlivý střelec z penaltového puntíku Ladislav Krejčí nehrál kvůli kartám. A Mabil se trefil.

Fotbalisté Sparty porazili Plzeň
Vítězný gól Sparty? Jasná penalta, shodly se legendy. Boj o titul nemá favorita

Už se hrál nastavený čas, když rozhodčí Starý po konzultaci s videorozhodčím nařídil (k rozzlobenému úžasu domácích) další penaltu. Mičudu si vzal opět Mabil a opět se nemýlil. Skvělá vizitka pro australského reprezentanta. Pak skóroval (v 15. minutě nastavení) ještě Kuchta.

„Neměl jsem nervy. Když ten moment přišel, věděl jsem, kam to pošlu,“ smál se Mabil po zápase, v němž vstřelil své první góly v české lize. „Ukazuje to naši mentalitu, nevzdáváme se. Když přišla penalta, věděl jsem, že přišel čas ten zápas vyhrát,“ dodal.

Co tam paní Adámková vymyslela?

Liberečtí se samozřejmě moc neusmívali. Nevadily jim jen samotné penalty, i když ta druhá byla podle nich minimálně na hraně, ale také nevyloučení sparťana Vydry po ostrém faulu na Mészárose. „Nechci to komentovat,“ chmuřil se trenér Luboš Kozel. „Nevím, co tam paní Adámková vymyslela,“ poznamenal směrem k videoasistentce.

Domácí zároveň uznali, že kdyby proměnili své šance, nemuselo k obratu v závěru dojít. „Rondič trefil břevno a vzápětí byla Mikulova hlavička,“ připomněl Kozel.

Jeho trenérský protějšek Brian Priske byl spokojený s výsledkem, ale výkon Sparty hlavně v první půli ho rozladil. „Tam to bylo opravdu pod naší úroveň. Chyběla nám energie, disciplína i některé základní dovednosti,“ kritizoval kouč Pražanů.

K penaltám v závěru se vyjádřil diplomaticky: „Zatím jsem ty situace neviděl.“

Sparťan Jan Kuchta přispěl gólem k výhře nad Plzní
Emoce tryskaly. Kuchta to natřel rozhodčím. Gól z penalty? Symbolika s Berbrem

Sparťané každopádně ukázali, že to s prvním mistrovským titulem od roku 2014 myslí zatraceně vážně. Tým se nevzdává, i když je na tom hodně bídně. „Každý si to dnes odmakal, naše práce je kolektivní. Poděkovali jsme si a řekli si, že jedeme dál. Je toho před námi ještě hodně,“ řekl hrdina dne Mabil.

Sparta začne nadstavbu v neděli 7. května v Olomouci, v sobotu 13. května pak doma na Letné přivítá Slavii. Už ve středu je ale na programu finále domácího poháru, pro velký úspěch opět proti sešívaným.


Načítám tabulku …