Na Letné zůstává slovenský stoper Dávid Hancko, kometa pokoronavirové části nedávno skončené sezony, o víkendu bylo domluveno jeho další hostování. Navíc sportovní ředitel Tomáš Rosický dotáhl příchod Ondřeje Čelůstky, zkušeného barda omláceného italskou, německou, anglickou či tureckou ligou.

Ti dva mají být zárukou, že Sparta nebude mít problém v centru defenzivy, v tom srdci každého týmu.

Kadlec: Kvalitní jména

„Jestli to bude fungovat, ukáže až mistrovská sezona. Je ale pravda, že Sparta má dobré stopery, kvalitní jména, která ve fotbale něco znamenají,“ řekl Michal Kadlec, bývalý reprezentant ve službách Slovácka, který na pozici stopera ve Spartě zažil mnoho chvil. „Na druhé straně ne každý může hrát za Spartu. Sám jsem zvědavý, jak se s tím kluci v tomto specifickém prostředí poperou. Podle mě se ale Sparta vydala správnou cestou,“ dodal.

Přesně to Letenští potřebují. V minulé sezoně inkasovali v lize 40 branek, první Slavia 12, druhá Plzeň 24. Už bývalý trenér Václav Jílek tvrdil: „Potřebujeme posílit na stoperu.“ A Rosický během sezony přitakal: „Je to naše priorita.“

Nyní se to (aspoň podle jmen) povedlo, Čelůstka by měl být hlavní záruka. Důkazem budiž jeho výkony v kvalifikaci o mistrovství Evropy, pod trenérem Jaroslavem Šilhavým se stal základní postavou obrany byť ho předchůdce Karel Jarolím dlouho přehlížel.

Kotalův výběr
Velmi slušné možnosti má nyní kouč fotbalové Sparty Václav Kotal při složení středu obrany. A je jedno, zda bude preferovat sestavu se dvěma nebo třemi stopery.

Tady je jeho výběr: Ondřej Čelůstka, David Lischka, Lukáš Štětina, Filip Panák, Dávid Hancko, Dominik Plechatý, případně defenzivní záložník Ladislav Krejčí.

Je však možné, že někdo z nich (Plechatý?) ještě odejde na hostování. 

„Ondra je bojovník, chlap, lídr,“ pochválil Šilhavý zadáka, který ze Sparty dorazil z tureckého Antalyasporu. „V minulosti několikrát ukázal, že je dobrý stoper. Ve Spartě ale musí svoji výkonnost potvrzovat každý zápas. Bude na něj velký tlak,“ varoval Kadlec.

Mraky možností 

Vedle Čelůstky, mimochodem někdejšího slávisty, by měl dál růst Hancko. „Je pravda, že na konci sezony byl za krále, což se ale může rychle změnit,“ upozornil Kadlec. „Vždyť ve Spartě dlouho na stopery nadávali, teď jsou pro ně výborní. V tomto je to složité.“

Ano, v tom má syn stoperské legendy pana Miroslava recht. Pod koučem Václavem Kotalem se hra středu obrany Sparty zvedla. Vylétl odepisovaný Lukáš Štětina, připraven je šikovný David Lischka. „Taky mají kvalitu,“ souhlasí Kadlec. Plus další mladé alternativy.

Kotal, pedant na defenzivu a organizaci, má zkrátka mraky možností. Již na jaře navíc demonstroval, že tým zvládne postavit do latě. Teď k tomu navíc získal Čelůstku, českého stopera číslo jedna.