Pokud jde o dopady pandemie a zápasy bez fanoušků, to je u všech týmů stejné. Finanční ztráty? Tady tlačí Spartu bota už léta: podle odhadu skončilo rudé hospodaření v minulé sezoně bezmála půlmiliardovou ztrátou.

A sportovní stránka rovněž pokulhává, vždyť svěřenci trenéra Václava Kotala stále znatelně nestačí na suverénní Slavii. V nejvyšší soutěži ztrácí letenský velkoklub na svého tradičního rivala osm bodů. Blýská se na prahu druhé poloviny ligového ročníku na lepší časy?

„Nejsme ve finančně tíživé situaci, která by měla dopad na hospodaření klubu,“ ubezpečoval na tiskové konferenci generální ředitel František Čupr. Přiznal sice, že Sparta skutečně dosáhla výrazné ztráty (zmiňovanou půlmiliardu ovšem označil za spekulaci), ale letošek má dopadnout méně mrazivě. „Bylo důležité, že jsme se vrátili do Evropské ligy,“ zdůraznil Čupr.

Ach, ta zranění…

Právě trvalejší pobyt v mezinárodních soutěží je dnes na Letné cílem číslo jedna. Nejde jen o finanční odměny (letos si sparťané v EL přišli na víc než 170 milionů korun, a to se hrálo před prázdnými tribunami), ale i o sportovní prestiž a zhodnocování hráčů, které pak lze výhodněji prodat do zahraničí.

„Pro hráče je to výkladní skříň. Jelikož jsme hráli důstojnou roli, ověřili jsme si, že zájem o hráče je okamžitý,“ potvrdil sportovní ředitel Tomáš Rosický. Momentálně prý nikoho prodávat nemíní, nepřistane-li tedy na stole opravdu výjimečná nabídka.

Sparťanské fanoušky ovšem zajímají především posily. Během rekordně krátké zimní přestávky totiž na Letnou poněkud nezvykle nepřišel nikdo nový. Na týmu si přitom (jako už tradičně) vybírají daň početná zranění. Dlouhodobě mimo hru jsou opora zadních řad Lukáš Štětina a ofenzivní klenot Adam Hložek.

Hlavně obrana na podzim kvůli zraněním trpěla. „Pro nás je problém, že nemůžeme hrát víc zápasů ve stejném složení. Nejdřív vypadl Štětina, pak Hancko, teď zas Čelůstka,“ chmuřil se trenér Kotal. Na podobné problémy ale musí být klub s velikostí a ambicemi Sparty připravený. Obzvlášť když se opakují.

Ztráta na Slavii

Vstup do sezony přitom rudé družině vyšel pohádkově, vyhrála šest ligových utkání v řadě a střílela spousty gólů. Údernost v útoku poněkud zamlžovala rozklíženost defenzivy, dlouho to však nevydrželo. Sparta prohrála nejen se Slavií, ale i v Plzni a ostudně doma s Českými Budějovicemi. Po podzimu je z toho jen třetí příčka.

„Naším problémem byla přípravná fáze a zakládání útoků. Dělali jsme triviální chyby,“ ohlédl se Kotal. „Z těch ztrát jsme pak dostávali góly. Zatímco slabší soupeři v české lize tyto chyby nepotrestali, tak Plzeň, Slavia i soupeři v Evropě to trestali.“

V neděli večer sparťané zahájí „jarní“ ligu zápasem v Ostravě. Na vedoucí Slavii ztrácejí osm bodů, což není nepřekonatelný rozdíl, na druhou stranu prosincové derby na Letné názorně ukázalo, že k úspěšnému honu na sešívané rivaly ještě Spartě leccos schází.

„Chceme obhájit vítězství v poháru a v lize skončit lépe než v minulých sezonách. To znamená první nebo druhé místo,“ ohlásil Rosický. Samozřejmou metou je účast v evropských soutěžích. Až splnění těchto cílů naznačí, zda letenská ozdravná kúra zabírá dlouhodobě.