Takže: Letenští jsou po domácí prohře 1:2 s Plzní ve 25. kole FORTUNA:LIGY devátí. První Slavia na ně má k dobru 26 bodů. Potupa! Před Bohemians, již by nyní hráli skupinu o záchranu, drží Sparta pětibodový náskok. Z posledních pěti duelů třikrát padla a dvakrát remizovala. Počet výher? Nula.

K tomu herní posun veškerý žádný. Stále stejně unylé výkony, což se s výjimkou konce obou poločasů projevilo také v duelu s Plzní.

Utkání 25. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Viktoria Plzeň, 27. května 2020 v Praze. Zleva Costa Nhamoinesu ze Sparty a Jean-David Beauguel z Plzně
Bída trvá. Sparta nezískala proti Plzni ani bod

„Zápas ukázal kvalitu obou týmů,“ řekl ve studiu televize O2 Horst Siegl, někdejší útočník a legenda Letné. „Ze Sparty jsem zklamaný, ve srovnání s Plzní to bylo jako nebe a dudy,“ doplnil ho Miroslav Koubek, jenž za Spartu chytal a Plzeň trénoval. Tvrdá slova. Jenže trefná.

Rozdíl mezi soupeři

Především v prvním poločase byl vidět obří rozdíl mezi soupeři. „To byla Plzeň jasně lepší,“ uznal i Dávid Hancko, jeden z mála domácích mužů, který snesl při hodnocení utkání jakési měřítko kvality. Kdo byli ti další? Brankář Heča, bez nějž by bylo rozhodnuto už po čtyřiceti minutách. Střídající Frýdek, chvilkovými záchvěvy mladík Hložek.

Jinak měla Plzeň na všech postech vyšší kvalitu. Vezměme to odzadu. Střední obránci jsou letitým problémem Sparty, což se zase ukázalo. Costa selhal při prvním gólu, Štětina nepřipomněl výkon se Slavií. Jen tak mimochodem, srdce plzeňské obrany tvoří Brabec, odchovanec klubu z Letné, a Hejda, jenž ve Spartě kopal od šestnácti…

Ondřej Kolář.
Sběratel čistých kont. Slávistický démon Kolář překonává legendy

„Hancko na pozici levého obránce zahrál dobře, na stopera jsme dali Costu, protože Lischka je zraněný… Moc jiných řešení se ani nenabízelo,“ vykládal po zápase kouč Václav Kotal. Ale nabízelo, Hancko se Štětinou se ukázali dobře v derby, nalevo mohl být Frýdek.

Zásadní rozdíl byl ve středu pole. Plzeňská trojka Čermák, Kalvach, Bucha vládla proti Krejčímu, Dočkalovi a Sáčkovi. „Musíme respektovat sílu Plzně,“ glosoval Kotal.

FK Mladá Boleslav - SK Slavia Praha.
Slavia zvítězila v Boleslavi. Fanoušci sledovali zápas přes plot i ze stromů

Nepovedlo se ani nasazení Kangy na pravou stranu. Matador Limberský dobře vycítil, že Gabonec není ochoten pracovat dozadu a dělal si, co chtěl. „Největší problém byl, jak Sparta bránila. Ve spolupráci Kangy s Vindheimem byly systémové nedostatky hrubého zrna,“ řekl Koubek, bývalý asistent u reprezentace.

Restart v českém fotbale.Zdroj: Deník

Rovněž souboj útočníků vyzněl pro hosty. Domácí Tetteh byl mdlý, zato Beauguel dal gól, udržel míč v těžkých soubojích. Týmu na rozdíl od Tetteha prospěl. To vše musí Sparta změnit - a navíc přidat sebereflexi. Proč?

Hledání alibi? 

„Byl to zápas o prvním gólu,“ podotkl kouč Kotal. Ne, Viktoria byla jasně lepší a jen shodou okolností nenarostl rozdíl daleko víc.

„Hosté byli efektivnější,“ pokračoval Kotal. Ani to není pravda. Plzeň měla mnohem víc šancí (Čermák, Kayamba, Beauguel). Její procento úspěšnosti bylo nižší než u Sparty, která nepředstavovala takové nebezpečí. Pokud Letenští budou takto hledat alibi, těžko vystřelí zpět mezi elitu.