Po reprezentační přestávce cestovali fotbalisté Viktorie Plzeň k zápasu 16. kola FORTUNA:LIGY na sever Čech do Liberce, kde je čekal domácí Slovan, který v posledních zápasech totálně zavřel svou branku. Neinkasoval totiž už čtyři duely v řadě. A v utkání s úřadujícím českým mistrem to dlouho vypadalo, že svou úctyhodnou sérii prodlouží. Ale hezky od začátku.

V prvním poločase byl liberecký tým mírně aktivnějším mužstvem na hřišti. A v 18. minutě si také vytvořil první brankovou příležitost. Nebezpečný pokus kapitána Breiteho ale jen těsně minul plzeňskou branku. Ve 23. minutě zahrozili také Západočeši. Po úniku Ekpaie z pravé strany zakončoval nepřesně Tomáš Chorý. O minutu později udělal hrubou chybu zkušený obránce David Limberský, který ztratil míč po souboji s Potočným, jenž vyslal do šance legionáře Aaronse. Ten však i díky včasnému zákroku stopera Hejdy nezakončil přesně. V prvním dějství se jinak fotbaloví fanoušci spíše nudili.

Domácí hráči však své příznivce rozehřáli po změně stran. Liberec vstoupil do druhé části zápasu aktivně a vytvořil si místy až drtivý tlak. Hostující obrana si nevěděla rady zejména s agilním Peškem, který větral zadní řady Viktorie. Plzeňský výběr tak musel několikrát podržet brankář Hruška.

V 64. minutě přišel klíčový moment zápasu. Unikajícího Peška nešetrně sestřelil stoper Hejda. Rozhodčí Orel ukázal defenzivní opoře Viktorie nejprve žlutou kartu, po konzultaci s videorozhodčím ale své původní rozhodnutí přehodnotil a Hejdovi dal rovnou červenou.

Přesilovku pak liberečtí fotbalisté bleskově využili. Nejlepší hráč na hřišti Jakub Pešek dostal milimetrovou přihrávku za obranu od spoluhráče Ševčíka a s chladnou hlavou poslal míč mezi nohy brankáře Hrušky - 1:0. Domácí se utkáním bavili a vytvořili si ještě několik šancí. Střelecky nebezpečný byl zejména Potočný. S jeho bombou z hranice šestnáctky i dalším pokusem z malého pokutového území si však plzeňský gólman poradil.

A tak přišel trest. Zákonitě. Šest minut před koncem totiž přihrál střídající Petržela do jasné šance Kovaříkovi, který neměl problém uklidit míč z bezprostřední blízkosti za záda bezmocného brankáře domácích. Viktoria tak se štěstím remizovala v Liberci 1:1 a stáhla náskok vedoucí Slavie na rozdíl jediného bodu. Klub z pražských Vršovic má však sobotní souboj v Karviné k dobru.

OHLASY PO UTKÁNÍ

Zsolt Hornyák (trenér Liberce): „Hráče musím pochválit. Odehráli jsme výborné utkání. Myslím si, že jsme tento zápas měli vyhrát rozdílem třídy. Bohužel, ztratili jsme dva body."

Pavel Vrba (trenér Plzně): „První polovina zápasu byla ještě vyrovnaná, ale vůbec jsme nezachytili vstup do druhého poločasu. Přiznejme si, že Liberec byl lepším týmem a my můžeme být rádi za bod."

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 70. Pešek - 84. Kovařík. Rozhodčí: Orel - Blažej, Kubr. ŽK: 52. Karafiát, 67. Oscar, 90+2. Ševčík - 32. Chorý, 78. Řezník. ČK: 64. Hejda. Diváci: 4555.

Liberec: Nguyen – Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Hybš – Breite, Oscar – Potočný, Ševčík, Pešek – Aarons (89. Pázler). Trenér: Zsolt Hornyák.

Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Hubník, Limberský – Hořava, Hrošovský – Ekpai (83. Petržela), Čermák (65. Pernica), Kopic (60. Kovařík) – Chorý. Trenér: Pavel Vrba.