Není to zase takové překvapení. Klasická poučka totiž říká, že právě pevná obrana vyhrává tituly. Nebo jim minimálně dává základ.

Zkrátka bez toho, abyste se mohli spolehnout na zadní řady, většinou cesta k dobrým výsledkům nevede.

Olomoucká Sigma – model jaro 2019 to zatím jen a jen potvrzuje. Po pondělním vítězství 2:1 nad Libercem v ligové dohrávce vyšplhala až na 9. místo.

Jarní výsledky Sigmy
Sigma – Jablonec 1:2
Bohemians – Sigma 0:1
Sigma – Příbram 2:0
Dukla – Sigma 0:4
Sigma – Liberec 2:1

Před startem jara přitom byla hluboko v ligovém suterénu a Andrův stadion po třech letech zase začal obcházet sestupový strašák.

Právě propustná obrana byla během nepovedeného podzimu 2018 problémem Hanáků, který je nepouštěl na lepší pozice.

Jen díky dvěma nulám v úplném závěru z toho nakonec bylo „až“ páté místo v pomyslném pořadí největších defenzivních zoufalců.

Beneš? jenom superlativy

I proto byl prioritou příchod zkušeného stopera.

„Když ho získáme, věřím, že budeme schopní rychle bodově odskočit a dostat se ze spodních příček,“ věštil trenér Václav Jílek v prosinci. Nakonec přišel Vít Beneš a jak se zdá, pro Sigmu to bylo opravdové terno.

„Na Víťu Beneše mám zatím jen superlativy. Od jeho příchodu je defenzivní činnost celého týmu výrazně lepší,“ potvrzuje trenér Václav Jílek.

„Dnes to navíc ještě podpořil gólem,“ připomněl ještě jeden důležitý přínos 30letého obránce, který se v novém roce v dosavadních pěti zápasech trefil dvakrát.

Ale zpět k defenzivě. Na jaře má Sigma třetí nejlepší obranu, což je oproti 19 kolům před zimní pauzou radikální rozdíl. V klíčových bitvách s Bohemians, Příbramí a Duklou o záchranu udrželi Hanáci čisté konto.

„Jsem spokojený. A abych řekl pravdu, tak jsem ani nečekal, že by moje zapojení do týmu mohlo mít až takhle hladký průběh. Jsem za to velmi rád. Je to však práce celého týmu, protože nikdy nebrání jen jeden hráč, ale všichni,“ odmítá Beneš zásluhy.

Naštěstí je za námi Buchtič

Kromě Beneše se rozehrál do skvělé formy štítový záložník Lukáš Kalvach a k důležitým postavám olomoucké jarní renesance patří i velezkušený brankář Miloš Buchta.

O čtvrté čisté konto v řadě Sigmu připravilo proti Liberci právě jeho zaváhání, ale jen díky jeho skvělým zákrokům v té době vůbec mužstvo mělo šanci na dobrý výsledek.

„Milošovi se od nás ale dostane spíš podpory,“ ujišťoval Jílek. „Nemůžeme ho bičovat, už proto, že jsme zápas zvládli. Navíc každý udělá chybu, jen u gólmana je to prostě víc vidět. Všichni vidí, že na jaře má fantastickou formu. Drží nás a podržel nás i v zápase proti Liberci, kde měl důležité zákroky. Věřím, že si to vybral a že teď bránu zase zamkne,“ dodal Jílek.

Také Beneš připouští, že olomoucká defenziva není úplně dokonalá.

„Občas jsou tam ještě díry, ale naštěstí za námi máme ještě Buchtiče, který nás několikrát výborně podržel,“ doplnil Beneš.

„V každém zápase měl soupeř nějakou tutovku a já jsem rád, že jsem klukům něco chytil. Zase ale taky kluci pomáhají mně, skáčou do střel a blokují je. Jsou dobře postavení v boxu a odhlavičkují hodně míčů. Dobrá obranná hra je výsledek práce celého mužstva,“ zdůraznil osmatřicetiletý Buchta.

Srovnání počtu inkasovaných gólů

Nejlepší obrany na jaře (5 zápasů):
Slavia 2
Mladá Boleslav 2
Sigma 3
Sparta 4
Liberec 5
Jablonec 5

Nejhorší obrany na podzim (19 zápasů):
Příbram 43
Karviná 37
Mladá Boleslav 36
Dukla 34
Sigma 32

Nejlepší obrany v sezoně 2017/18 (30 zápasů):
Slavia 19
Sigma 22
Plzeň 23
Sparta 25
Jablonec 27