Viktoria se radovala ze třetího místa navzdory blamáži Realu, který doma senzačně podlehl CSKA Moskva 0:3. Byla to nejtěžší porážka klubu na San Bernabéu v evropských pohárech. „Výhra nad Římem mě těší o to více, co udělal Real,“ prohlásil Vrba.

Fotbalové utkání HET ligy mezi celky SK Slavia Praha a 1. FC Slovácko 29. dubna v Praze. Milan Škoda.
Z hvězdy mentorem? Kapitán Slavie Škoda jedná o nové smlouvě

Zklamání hráčů ruského mužstva bylo obrovské. A není ani divu. Porazit dvakrát úřadujícího vítěze Ligy mistrů, získat sedm bodů, a přesto skončit ve skupině poslední a nepostoupit, to hodně zamrzí.

Víra v mužstvo

Kouč Plzně už před zápasem s AS vyhlašoval, že se nechce v žádném případě spoléhat na výsledek z Madridu, ale chce si se svým mužstvem zajistit postup sám. Jeho slova mohla někomu znít troufale, ale Vrba dobře věděl, o čem mluví. Vždycky svému týmu věřím,“ byla jeho první slova po triumfu.

Kolik si vydělali?
Účast ve skupině Ligy mistrů: 394 441 250
Bonus za klubový koeficient: 201 747 000
Prémie za získané body: 162 949 500
Postup do jarní fáze EL: 12 932 500
Celkem: 772 070 250 korun
Odměny jsou přepočteny na koruny při kursu eura 25,865.

Na hráče působí pozitivně, když od svého kouče slyší, že jim věří. A oni mu důvěru splatí výkony na hřišti, jako tomu bylo i ve středu. „Zatímco v Římě dominoval AS, v Plzni jsme soupeře k ničemu nepustili. S výjimkou jediné situace, kterou dohrál a dal z ní gól. Měli jsme i více brankových příležitostí. Byli jsme nebezpečnější,“ shrnul Vrba, který nechtěl vyzdvihnout žádné individuální výkony hráčů.

Real Madrid – Viktoria Plzeň. Patrik Hrošovský přesnou trefou k tyči snížil na konečných 1:2.
Do třetice všeho dobrého? Plzeň chce skalp Říma i Evropskou ligu

„Nemám ve zvyku chválit jednotlivce, za výkon proti Římu si zaslouží pochvalu všichni,“ uvedl Vrba, kterýv rámci oslav vyšvihl elegantní kotoul. „Víte sami, že na kotouly jsem skoupý,“ řekl s úsměvem novinářům. „Dělám je jen tehdy, když dosáhneme mimořádných úspěchů.

A tím vítězství nad klubem kalibru AS Řím a postup do jarní části Evropské ligy rozhodně je,“ dodal trenér Viktorie.

Vklad do budoucna

Úspěšné účinkování Plzně v Lize mistrů má pro klub, který se nemůže opřít o peníze miliardáře ani zahraniční kapitál, významný ekonomický přínos. Vydělané peníze dávají Viktorii možnost pokračovat v koncepční práci a dál konkurovat silným klubům z hlavního města.

Nejsou to však jen peníze, co tým získává. Je to také čím dál větší jméno a prestiž na evropské scéně a zkušenosti z těžkých zápasů. Neocenitelné zejména pro mladé hráče Viktorie. Stoupající výkony Aleše Čermáka, Tomáše Chorého nebo Milana Havla jsou toho přesvědčivým důkazem.

Mesut Özil v dresu Arsenalu
Skandál na ostrovech. Útočná esa Arsenalu inhalovala rajský plyn